avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1432 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii adeverinta de salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

adeverinta de salariu

cu data de 20.08.2010 mi-a inregistrat contractul de munca .Intrebarea mea este: Cand imi poate elibera prima adeverinta de salariu?
Si aici ma refer la data exacta gen 20.11.2010.
Eu stiu k dupa 3 luni,astept un raspuns pertinent
Mie mi-a zis contabila de la firma ca abia in decembrie :(
Vreau sa iau neaparat un credit si ma incurca rau treaba asta cu adeverinta

Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 21:02, 17 Octombrie 2010
aveti dreptate dupa 3luni,dar la credit se ia luni complecte .deci in 20.11 se fac 3luni..
dar contabila are dreptate si se poate elibera adeverinta doar dupa ce se incheie luna nov,asta cam dupa 15.dec.:D
Pai e logic,salariul se calculeaza lunar si contabila s-a gandit ca e in avantajul dvs.sa aveti 3 luni cu venituri mai mari.In august o sa aveti corespunzator 20.08-31.08.2010 ca nu va asteptati sa va treaca salariul din contractul de munca.Asa ca dupa ce o sa aveti 3 luni de salariu complet poate sa va dea,respectiv dupa 01.12.2010.
1. Depinde de adeverinta. Daca este o simpla adeverinta de salariat se poate elibera si a doua zi dupa incheierea CIM.
2. Bancile au fiecare adeverinta lor de venituri. Intrebati la banca cate luni cu venituri trebuie sa cuprinda adeverinta.
O simpla adeverinta de salariat se poate elibera si in ziua in care a fost incheiat CIM-ul.
Fiecare banca are dreptul sa puna propriile conditii la creditare.
Unele banci nu accepta adeverinte pentru vechime mai mica de 3 luni, altele 6 luni, etc.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical ContSters110594 ContSters110594 Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca in cartea de munca apar perioadele de concediu medical ?Daca vreau sa fac un credit si de la banca imi cere o ... (vezi toată discuția)
Credit de nevoi personale cu ipoteca - legal? Nina1 Nina1 Buna seara Pentru a obtine un contract de credit de nevoi personale unul din soti a depus la dosar adeverinta de salariat pe o perioada de 3 luni .Pentru a ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la adeverinta de salariat daca sunt in cic? eugenia2008 eugenia2008 Buna ziua , Sunt in CIC din 01-05-2007 ,am nevoie de o adeverinta de salariat pentru a-mi inscrie fiul la cresa. Angajatorul meu refuza sa mi-o dea pe ... (vezi toată discuția)