avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declar sau nu accidentul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declar sau nu accidentul

Buna seara.
Am tamponat usor din spate un autoturism fiind vinovat
Conducatorul V.N. a spus sa ne intalnim a doua zi pentru amiabila.
Am mers acasa. Am mancat. Am baut 2 beri.
Am fost sunat de V.N. la o ora si jumatate dupa accident , acuza dureri de cap.
Am mers la o clinca. I.am platit o radiografie la cervicala. La prima vedere ni s.a spus ca e ok. Dar sa asteptam raspunsul interpretarii peste 2 zile.
Am insistat sa facem amiabila dar V.N. a spus care ceva probleme legate de talonul masinini si vrea sa achit eu suma rezultata din reparatia masinii.
As vrea ca maine sa merg la politie sa declar tot.
Fac bine?
Cel mai recent răspuns: ulise_noob , utilizator 10:14, 12 Mai 2020
Puteti face asta, si eu spun ca este mai bine asa, dar sa nu primiti amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore ( sper sa nu ma insel cu acest termen) si sa se considere Parasirea locului accidentului, daca domnul tot o sa acuze dureri...
S.a razgandit. Nu il mai doare nimic. I.am propus amiabila si vrea.

Ionut.ion a scris:

Puteti face asta, si eu spun ca este mai bine asa, dar sa nu primiti amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore ( sper sa nu ma insel cu acest termen) si sa se considere Parasirea locului accidentului, daca domnul tot o sa acuze dureri...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces despagubiri rca ContSters252726 ContSters252726 Buna ziua Pe data de 1 mai ,in timp ce ma deplasam impreuna cu familia cu autoturismul pe o artera prioritara am fost acrosati lateral de catre un ... (vezi toată discuția)
Constat amiabil incheiat, mai trebuie sa platesc ceva pagubitului? mariuscalina mariuscalina Pe 23 noiembrie am fost implicat intr-un accident soldat cu pagube materiale, cel din fata mea a franat brusc, carosabilul fiind umed nu au fost suficienti cei ... (vezi toată discuția)
Accident rutier OanaIf OanaIf Buna ziua, Am si eu o intrebare: dupa un accident rutier,in cat timp maxim te poti prezenta la medicul legist ca rezultatul investigatiilor medicale sa fie ... (vezi toată discuția)