Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declar sau nu accidentul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declar sau nu accidentul

Buna seara.
Am tamponat usor din spate un autoturism fiind vinovat
Conducatorul V.N. a spus sa ne intalnim a doua zi pentru amiabila.
Am mers acasa. Am mancat. Am baut 2 beri.
Am fost sunat de V.N. la o ora si jumatate dupa accident , acuza dureri de cap.
Am mers la o clinca. I.am platit o radiografie la cervicala. La prima vedere ni s.a spus ca e ok. Dar sa asteptam raspunsul interpretarii peste 2 zile.
Am insistat sa facem amiabila dar V.N. a spus care ceva probleme legate de talonul masinini si vrea sa achit eu suma rezultata din reparatia masinii.
As vrea ca maine sa merg la politie sa declar tot.
Fac bine?
Puteti face asta, si eu spun ca este mai bine asa, dar sa nu primiti amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore ( sper sa nu ma insel cu acest termen) si sa se considere Parasirea locului accidentului, daca domnul tot o sa acuze dureri...
S.a razgandit. Nu il mai doare nimic. I.am propus amiabila si vrea.

Ionut.ion a scris:

Puteti face asta, si eu spun ca este mai bine asa, dar sa nu primiti amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore ( sper sa nu ma insel cu acest termen) si sa se considere Parasirea locului accidentului, daca domnul tot o sa acuze dureri...