avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate c0stii

Activitate c0stii

incepand de acum suntem obligati sa nu mai afisam numele si prenumele locatarilor pe listele de plata ?
dar pe chitantele emise in urma efectuarii platii regiei?
Discuție casa de marcat
este obligatorie casa de marcat la o asociatie sau se merge tot pe chitanta
a castigat custodia totala asupra copiilor in america,a fost recunoscuta la noi,aici instantele din tara a acordat cutodia totala tot mamei ,exista o hotarare decisiva si irevocabila,dar executorul nu poate pune in aplicare aceasta decizie deoarece copii nu vor
unul are 10 ani si celalalt 7
cazul a fost mediatizat la tv pe toate canalele posibile
nimeni nu vrea sa i-a copii sa-i duca intrun centru maternal unde sa fie consiliati de catre dgasp si de acolo mama sa-i ia ca vezi doamne nu ai voie sa bruschezi copii ,conform prevederilor cp
Răspuns la discuția articolul 10 din legea 230/2007
va multumesc pentru raspunsurile acordate
Răspuns la discuția articolul 10 din legea 230/2007
o sa cer bon fiscal pt fiecare si o sa le bag la ch.comune la apt lor
Răspuns la discuția articolul 10 din legea 230/2007
unii proprietari au depus o cerere la sediul asociatiei prin care imi cer urmatoarele acte:
-copie dupa hotararea adunarii generale din martie 2014 prin care s-a hotarat angajarea unui contabil expert in vederea calcularii si repartizarii penalitatilor impuse de catre furnizorul de agent termic
-copie dupa listele de plata de scara unde sta proprietarul care autorul cererii pe perioada 2010-2015
-copie dupa contractul de asistenta financiara incheiat intre asociatie si contabilul expert
-copie dupa factura fiscala prin care s-a platit suma respectiva cit a cerut contabilul
Acum dupa parerea mea prin acces la documentele asociatiei inteleg faptul ca respectivul locatar sa il invit la sediul asociatiei si sa studieze aceste acte dar nicidecum sa-i dau copii xerox dupa ele.In cel mai rau caz dupa anumite discutii cu alti reprezentanti ai altor asociatii mi se pare normal sa ii dau copii xerox dupa fisele contabile ale proprietarului respectiv pe perioada 2010-2015 pt ca aceste acte sunt de interes personal dar nicidecum copii dupa restul actelor
daca am sau nu dreptate astept sugestii ! va multumesc !
Art. 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.
faci contestatie la lista de plata in termenullegal,angajezi un avocat su dai in judecata asociatia pt ca alta sansa nu ai
este o aberatie din partea unui comitet si a unui presedinte care accepta asemenea decizii
nu trebuie sa platiti nimic
faceti contestatie la lista de plata
in termenul legal de 15 zile
adica urgent
anul trecut am depus 20 de cereri de privilegiu imobiliar,anul asta doar 3 si una singura de radiere pt ca a platit tot si a vândut imibilul
actele care trebuiesc sunt urmatoarele dar sa fie corecte si citețe:
1-cerere de inscriere privilegiu imibiliar luata de la oficiul de cadastru
2-copie dupa ultima lista de plata dar atentie pt ca pe mine m-au intors de doua ori din cauza ei(la rubrica nume trebuie trecut tot numele si prenumele ex.eu aveam POPESCU M iar ei cereau POPESCU MARIA deci atentie si celalalt aspect trebuie sa-i dati numar de inregistrare sus in dreapta si trecut in registrul de intrare-iesire iar jos in dreapta trebuie trecut-conform cu originalul si pusa stampila si semnat)iar numele locatarului respectiv trebuie dat cu marker transparent de culoare verde sau galben
3-daca depune actele administratorul trebuie o imputernicire de la presedinte prin care administratorul poate depune sau ridica orice fel de acte in numele asociatiei la oficiul de cadastru
4-la mine, eu am depus actele ,a trebuit copie dupa filele din dosarul cu adunarea generala din care sa reiese ca eu am fost ales presedinte(o singura fila aici)iar cea de-a doua fila cu semnaturile membrilor prezidiului si membrilor comisiei de redactare a procesului verbal
5-copie dupa c.i. a celui care depune ipoteca
6-nu se plateste nimic
7-acum la radiere a fost problema deoarece inainte cereau adeverinta de la asociatie din care sa reiese ca locatarul are 0lei datorie dar acum cer declaratie pe proprie raspundere de la notar data de presedinte si de administrator precum ca locatarul nu are datorie si ca suntem de acord cu instrainarea imobilului care ne-a costat 124 de lei iar la cadastru radierea unei ipoteci costa 60 lei deci in total 184 lei ne-a costat asta fiind pe 17.09.2015