avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate bodomuller

Activitate bodomuller

1- dreptul la proprietatea comuna a uscatoriei/spalatoriei blocului-nu mi se permite accesul de catre administrator; nu gasesc exact articolul de lege care obliga asociatia la respectarea acestui drept comun
2-distrugerea domeniului public prin degradarea trotuarului prin turnarea pe partea carosabila a unui strat de pacura (cu motivarea: nu vreau sa mai treci pe acolo-tot de la administrator citire)..tot la fel as dori sa stiu cum pot sa-l actionez in instanta si la ce lege sa fac referire
Răspuns la discuția asociatia de proprietari
va multumesc pt raspuns
datorita unor neintelegeri cu administratorul blocului (care se crede seful blocului) as dori sa stiu daca exista o modalitate de plata separata a intretinerii (nu ma refer la plata in contul asociatiei, asta se poate face), adica pt fiecare serviciu in parte(apa, caldura, gazele le am separat) sa fac contract cu firmele de distributie respective si sa platesc direct la ei.va multumesc anticipat.
in urma cu 3 luni s-a schimbat conducta de gaze de pe coloana care trece si prin apartamentul meu.eu sunt debransat de la aceasta coloana de 8 ani de zile, avand coloana trasa separat pt centrala si aragaz.administratorul blocului imi cere plata pt schimbarea coloanei comune.sunt obligat sa fac aceasta plata?atat in cazul afirmativ sau negativ, va rog, sa-mi spuneti si mie legea care ma obliga sau care ma deroga de la aceasta plata.va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Asociatia de propietari
sunt la ultimul etaj
locuiesc intr-un bloc situat in Dr. Taberei din Bucuresti care este constituit in Asociatie de propietari. De cdeva timp nu-mi curge apa calda la bucatarie, am luat masurile necesare(mi-am schimbat teava din apartament), dar problema nu s-a rezolvat. instalatorul chemat de mine sa faca reparatia mi-a spus ca teava de pe coloana principala dintre mine si vecinul de dedesubt(lui ii "merge" apa) este infundata.Din cunostintele mele coloana din perete apartine Asociatiei. Vecinul respectiv nu-mi permite accesul pentru schimbarea coloanei, iar Asociatia mi-a spus ca nu se implica in diferendum. Ce pot sa fac? Multumesc anticipat.