Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de proprietari

in urma cu 3 luni s-a schimbat conducta de gaze de pe coloana care trece si prin apartamentul meu.eu sunt debransat de la aceasta coloana de 8 ani de zile, avand coloana trasa separat pt centrala si aragaz.administratorul blocului imi cere plata pt schimbarea coloanei comune.sunt obligat sa fac aceasta plata?atat in cazul afirmativ sau negativ, va rog, sa-mi spuneti si mie legea care ma obliga sau care ma deroga de la aceasta plata.va multumesc anticipat.
Va revine obligatia de a achita cota parte din schimbatul tevilor comune.
Legislatie:
- Lege nr. 230 din 06/07/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
- Hotărâre nr. 1588 din 19/12/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
va multumesc pt raspuns
Iata ce spune HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a Legii 230/2007:
Art. 32
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.