avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate octavianis

Activitate octavianis

...am fost angajat al unei firme de distributie, pe o perioada determinata de 3 luni; inca de la semnarea contractului am fost instiintat ca asa se procedeaza, se semneaza la fiecare 3 luni; am fost angajat pe un post vacant si indispensabil, in mod normal n-ar fi trebuit a fi o problema prelungirea; ; cu doua zile inainte de expirarea contractului mi s-a adus la cunostinta ca nu mi se mai prelungeste din tot felul de motive aberante; mai rau e ca deja aveau omul pregatit de angajare; conform legii pentru a incheia acest tip de contract angajatorul ar trebui sa respecte niste reguli; intrebarea este : poti sa lasi un om pe drum la fiecare 3 luni fara un motiv bine intemeiat, un om fara abateri, penalizari sau mustrari de serviciu? poti face acest lucru cu un om care n-a beneficiat de sanse egale fata de ceilalti angajati permanenti( atunci cand unul sau mai multi angajati dintre acestia aduc prejudicii societatii, si li se permit continuarea activitatii) ? Asi dori sa stiu care este procedura pe care o pot urma daca eu ma stiu ca am fost corect fata de firma, iar inlocuirea mea a fost doar din alte motive ?
Răspuns la discuția Succesiune-Anexa 24
Buna ziua,
doresc o lamurire legata de anexa 24;
suntem 5 mostenitori pe un titlu comun; unul dintre mostenitori a deschis un proces de diivzare a succesiunii, el ne-a anuntat ca terbuie sa ne prezentam printre alte acte si cu aceasta anexa; doresc sa stiu daca este absolut necesar sa ma prezint cu anexa 24 si nu doar cu actul de mostenitor, daca ma priveste direct aceasta anexa atat timp cat eu nu am deschis procesul de succesiune; multumesc;
Discuție paternitate
buna seara,
povestea este c-am asa: ea pleaca in italia dupa o relatie, revine dupa un an cu un copil pe care il atribuie lui; el nu recunoasteiar totul ramane ca in tren; dupa doi ani si jumatate, ea il cheama la test de paternitate , el nu prea vrea dar nu are de ales; in certificatul de nastere nu figureaza ca tata nimeni; concluzie :el nu stie ce sa faca, ii este frica de eventuale cheltuieli pe care le achita daca testul ii este nefavorabil si cauta o portita daca ea exista ?! multumesc.