Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz prelungire contrac de munca pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz prelungire contrac de munca pe perioada determinata

...am fost angajat al unei firme de distributie, pe o perioada determinata de 3 luni; inca de la semnarea contractului am fost instiintat ca asa se procedeaza, se semneaza la fiecare 3 luni; am fost angajat pe un post vacant si indispensabil, in mod normal n-ar fi trebuit a fi o problema prelungirea; ; cu doua zile inainte de expirarea contractului mi s-a adus la cunostinta ca nu mi se mai prelungeste din tot felul de motive aberante; mai rau e ca deja aveau omul pregatit de angajare; conform legii pentru a incheia acest tip de contract angajatorul ar trebui sa respecte niste reguli; intrebarea este : poti sa lasi un om pe drum la fiecare 3 luni fara un motiv bine intemeiat, un om fara abateri, penalizari sau mustrari de serviciu? poti face acest lucru cu un om care n-a beneficiat de sanse egale fata de ceilalti angajati permanenti( atunci cand unul sau mai multi angajati dintre acestia aduc prejudicii societatii, si li se permit continuarea activitatii) ? Asi dori sa stiu care este procedura pe care o pot urma daca eu ma stiu ca am fost corect fata de firma, iar inlocuirea mea a fost doar din alte motive ?
octavianis, utilizator
Codul muncii. Art. 56. — (1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;

Nu aveti ce sa faceti. Poate nu au fost multumiti de dvoastra. Adresati o solicitare in scris, sa va raspunda de ce nu va prelungesc /definitiveaza contractul.
Angajatorul nu are nicio astfel de obligatie de a va prelungi durata c.i.m. Chiar daca ii solicitati in scris asa ceva, exista posibilitatea sa nu va raspunda.

Este unul din dezavantajele incheierii unui astfel de c.i.m.