Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

buna seara,
povestea este c-am asa: ea pleaca in italia dupa o relatie, revine dupa un an cu un copil pe care il atribuie lui; el nu recunoasteiar totul ramane ca in tren; dupa doi ani si jumatate, ea il cheama la test de paternitate , el nu prea vrea dar nu are de ales; in certificatul de nastere nu figureaza ca tata nimeni; concluzie :el nu stie ce sa faca, ii este frica de eventuale cheltuieli pe care le achita daca testul ii este nefavorabil si cauta o portita daca ea exista ?! multumesc.
Nu, nu exista nici o portita
Despre ce vorbim aici? Despre un test nefavorabil? Va afla daca acel copil este al lui, iar daca este asa ar trebui sa fie fericit si responsabil...... sunt destui copii chinuiti pe lume .Daca ar fi fost el acel copil?
Portita de care vorbiti, nu este alta decat efectuarea testelor si stabilirea daca este sau nu tatal minorului.Opinia mea este ca din punct de vedere moral este in interesul sau sa afle daca acel minor il are ca tata sau nu, mai presus de acele cheltuieli de judecata care vor fi stabilite in sarcina sa daca actiunea reclamantei va fi admisa.
Asa ca eu spun, ca ar trebui sa mai mediteze:hm: