avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate trennet

Activitate trennet

Răspuns la discuția Succesiune
Dupa aproape 2 ani am primit hotararea acasa.
Eu am deschis succesiune pt pamantul pe care il avea mama mea in titlul de proprietate.
Si acum povestea incurcata.
Mama mea a decedat in 1997 si in anul 1998 tatal meu vitreg a vrut sa vanda actiunile pe care le detinea mama.Si uite asa am mers la notar si am semnat eu (FIICA LUI MAMA)precum ca mama nu are copii sau alti mostenitori.
Si atunci nici nu mi-am dat seama ca, pentru ca tatal meu vitreg sa intre in posesia acelor dividente s-a deschis de fapt succesiunea.
Si ma trezesc eu in 2009 sa deschid succesiunea ca mostenitoare dar nu se mai poate ca eu am declarat ca martor ca nu are alti mostenitori decat pe tatal meu vitreg.
Doresc sa stiu cum pot sa ies din aceasta incurcatura in care am intrat fara sa stiu .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția mostenitor pasiv?
Au decedat amandoi,prima mama apoi tatal.
Buna seara,
.
In urma cu 20 de ani mama mea naturala si tatal meu vitreg au vandut apartamentul pe care il detineau impreuna fiului lor (fratelui meu doar de mama).La perfectarea actelor eu nu am fost prezenta si nu am dat nici o declaratie pro sau contra.
Vreau sa stiu daca si eu aveam dreptul la acel apartament fiind fiica mamei sau trebuia sa-mi dau acordul privind vanzarea apartamentului.
Cineva mi-a spus ca sunt mostenitor pasiv.
Doresc mai multe informatii privind acest subiect.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
multumesc
In primul rand CRACIUN FERICIT tuturor si LA MULTI ANI!

Ma intereseaza daca sunt obligata de lege sa inchei asigurarea obligatorie de 20 euro, avand in vedere ca eu am asigurare facultativa la casa.
In cazul in care este valabila doar asigurarea facultativa , vreau sa citesc legea.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția cumparare garsoniera
Copilul implineste 17 ani in mai 2011

Buna seara,

2 intrebari:

1)Doresc sa-i cumpar copilului meu minor o garsoniera si vreau sa stiu cum se procedeaza si ce acte trebuiesc
2)Valoarea garsonierei este de 120000 ron si nu stiu cat costa taxele notariale(m-am uitat pe site-uri cu calculator taxe notariale)dar nu stiu daca se ia in considerare valoarea garsonierei sau grila pe care o are notarul.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Autorizatie demolare
Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa stiu cat are valabilitate autorizatia de demolare a casei.Am intrebat la primaria de unde am procurat aceasta autorizatie si nu mi-au dat un raspuns : nu stiu.
Eu am procurat aceasta autorizatie acum 3 ani si vreau sa stiu daca mai este valabila.

Multumesc anticipat
Discuție Succesiune
Buna seara,

La dosarul de succesiune, in solutionare scrie:

Admite excepţia inadmisibilităţii.
Respinge cererea ca inadmisibilă.

O explicatie pe intelesul meu daca se poate.