avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate ivanadrian

Activitate ivanadrian

Buna ziua !
O societate din Italia doreste sa achizitioneze produse lemnoase (mobila,etc.)din Romania. Am gasit un producator valabil iar acum trebuie sa facem contractele. Eu ce fel de contract sa fac cu societatea italiana ?sau cu cea romaneasca? Banuiesc ca unul de comision intre mine pfa si srl italia. Ce ma sfatuiti sa fac, sumele fiind destul de mari, la fel si raspunderea. Eu sunt administrator al unei srl dar nu vreau sa amestec cele doua forme juridice. Va multumesc anticipat si va stau la dispozitie ptr alte detalii
Răspuns la discuția evaziune fiscala ?
Nu este trecut nimic in registrul de control,si nici nu a lasat vreun proces verbal, avea ceva hartii din spusele vanzatoarei,dar nu a lasat nimic. Din spusele prietenului meu ar fi sectoristul din zona si controla alcoolul de peste 20 grade.
Un prieten are un bar iar in urma unui control au fost descoperite 10 sticle fara factura, valoarea lor este pana in 1000 ron. Controlul nu a fost facut de garda financiara, nu avea uniforma, si administratorul nu era acolo. Pe procesul verbal a semnat angajata de la bar , dar in numele administratorului, nu al ei. Acum acest prieten este aproape de infarct deoarece considera ca este evaziune fiscala si va face puscarie. Ce risca el avand in vedre valoarea prejudiciului ? iar mie mi se pare ciudat ca este valabil un control fara semnatura lui si nici in prezenta lui, adaug ca era o singura persoana in control si spune ca este o campanie nationala impotriva evaziunii etc , iar dosarul va ajunge la bucuresti la diicot si alte institutii.Prietenul meu este ffffff stresat de acest lucru si n stie la ce sa se astepte,ce se poate intampla? Va multumesc !
in cazul nostru clientul nici nu a fost prezent cand s-au finalizat de montat termopanele, deci nu a putut semna procesul verbal de receptie a marfii,iar de atunci nu mai raspunde la telefon. Credeti ca ar trebui sa ii trimit (prin intermediul unui avocat) o somatie de plata ceva? Va multumesc pentru raspunsuri!!
Destul de des se intampla sa avem clienti care nu mai achita restul de plata,imediat ce i s-au livrat bunurile cerute printr-un contract(in acest caz tamplarie pvc/aluminiu).Pana acum nu s-a facut nimic deoarece sumele erau mai mici si nu am vrut sa cheltuim multi bani pe procese fara sfarsit! Dar chiar nu se poate face nimic pentru a recupera acesti bani? Nu se pot gasi solutii mai rapide si mai necostisitoare pentru noi? Va rog ajutati-ma deoarece in aceste timpuri aceste restante ne pot pune in genunchi!