Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... evaziune fiscala ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

evaziune fiscala ?

Un prieten are un bar iar in urma unui control au fost descoperite 10 sticle fara factura, valoarea lor este pana in 1000 ron. Controlul nu a fost facut de garda financiara, nu avea uniforma, si administratorul nu era acolo. Pe procesul verbal a semnat angajata de la bar , dar in numele administratorului, nu al ei. Acum acest prieten este aproape de infarct deoarece considera ca este evaziune fiscala si va face puscarie. Ce risca el avand in vedre valoarea prejudiciului ? iar mie mi se pare ciudat ca este valabil un control fara semnatura lui si nici in prezenta lui, adaug ca era o singura persoana in control si spune ca este o campanie nationala impotriva evaziunii etc , iar dosarul va ajunge la bucuresti la diicot si alte institutii.Prietenul meu este ffffff stresat de acest lucru si n stie la ce sa se astepte,ce se poate intampla? Va multumesc !
Pe procesul verbal primit trebuie sa apara emitentul lui, adika cine a fost in control. De asemnea trebuie sa fie completat reg. unic de control... Si acolo puteti vedea cine a fost in vizita. S-a primit si o sanctiune? Apare un articol de lege in acel proces?
Nu este trecut nimic in registrul de control,si nici nu a lasat vreun proces verbal, avea ceva hartii din spusele vanzatoarei,dar nu a lasat nimic. Din spusele prietenului meu ar fi sectoristul din zona si controla alcoolul de peste 20 grade.