avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate dga

Activitate dga

O persoana fizica poate incheia un contract de voluntariat cu o primarie?
Va rog sa imi spuneti daca este obligatorie prezenta la serviciu in perioada de preaviz.. Ce se poate intampla daca nu ma prezint.
va rog sa imi spuneti cum pot rezolva urmatoarea problema; am cerut transferul in interesul serviciului, dar m-i s-a spus ca nu vor fi de acord. eu locuiesc la mai mult de 40 km de locul actual de munca. Primaria din localitatea unde locuiesc a scos la concurs un post si am depus o cerere. conform legii ar fi un transfer la cerere. Am nevoie de acordul primariei unde lucrez acum? Pentru ca, verbal, am fost instiintata ca daca vreau sa plec pot sa-mi dau demisia ca nu voi primi transferul pentru ca nu mi-am indeplinit atributiile din fisa postului(nu mai vorbesc de felul cum am fost tratata...)
Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa inchid contul 162 pe care l-am gasit cu sold negativ.
Răspuns la discuția reglari contabile
am extras de cont de la furnizori, cat si de la clienti. realitatea arata ca inregistrarile au fost gresite, iar acum as vrea sa stiu daca pot folosi un artificiu, prin nota contabila, din care sa reiasa realitatea si anume ex. un furnizor din fisa de partener arata ca are de incasat o valoare mai mare decat in realitate, iar un client are de plata mai putin decat arata fisa de partener. in cazul in care am extrasul de cont de la client, si de la furnizor care arata ca realitatea este cu totul cu alta fata de ceea ce am constatat eu, pot face o compensare intre furnizor-client , astfel ca realitatea sa fie aratata si in fisele unitataii?
Răspuns la discuția reglari contabile
cum se face un reglaj cu nota contabila(compensare), cu ajutorul contului 473 si 7588?
in cazul in care, in trecut au fost facute inregistrari contabile gresite, privind platile catre furnizori, cat si incasarile de la clienti, cum putem regla conturile de furnizori, respectiv clienti, pentru ca ele sa reflecte realitatea ?