avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Mara72

Activitate Mara72

Am sa incerc sa va explic pe scurt situatia in care se afla un bun prieten.
Acest om are o firma de consultanta in management, este singur in firma, neasociat, nu are angajati. Acum 3 ani a luat imprumut de la banca, pe firma, o suma de bani cu care si-a cumparat un teren. Preturile scazand foarte mult, in prezent acel teren valoreaza la jumatate fata de pretul la care a fost cumparat. Daca in perioada cand a fost contractat imprumutul acest prieten al meu castiga in jur de 3500 de euro, acum afacerea a mers in cap, si efectiv nu mai factureaza nimic de cateva luni, nu are venituri deloc, si-i va fi aproape imposibil sa mai platesca rata la teren, in scurt timp nu va mai avea cu ce, alt job nu si-a gasit, e efectiv disperat. Ce poate face? Poate sa declare faliment? Banca nu-si va recupera banii daca ii va vinde terenul. El se teme ca va fi inchis pentru incapacitatea de a-si plati datoriile si are serioase ganduri negre care ma ingrijoreaza.
Dati-mi va rog un sfat ce solutie ar exista .
Va multumesc anticipat!
Buna seara. Am o intrebare va rog.
Spuneti-mi daca contractul individual de munca al unui farmacist sau asistent farmacist care lucreaza la o farmacie privata, neafiliata nici unui cartel sindical (din cate stiu) poate sa contina prevederi care sunt sub contractul colectiv de munca la nivel national.
De exemplu, eu, impreuna cu alte 2 colege am fost disponibilizate cu art.65 al.1 din CM pe motiv de reducere a activitatii farmaciei, in preaviz am venit 4 ore si am fost platite tot 4 ore. Nu era corect sa fim platite 8 ore? De asemenea, nu am primit nici un salariu compensatoriu cum era prevazut in CCMN pe motiv ca doar la disponibilizarile colective de la stat se ofera aceasta compensare baneasca si ca contractul nostru de munca este individual si nu colectiv. Am facut plangere la ITM si am primit raspuns sa ma adresez instantei. Credeti ca merita si ca ar fi justificata adresarea noastra catre tribunal? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Inventar
In programul de gestiune al farmaciei se trece si data expirarii fiecarui produs in parte. O singura persoana raspunde de comenzile de medicamente. Intotdeauna produsele cu termen de expirare apropiat se scot de pe raft si se pun intr-un alt loc. Normal, personalul elibereaza aceste produse cu prioritate atunci cand este posibil, insa sa nu uitam ca e vorba despre o farmacie si efectiv nu poti vinde tot, ca nu e vorba de salam sau carnati ca sa poata fi vandute oricum. Majoritatea expiratelor sunt medicamente care necesita o prescriptie medicala, nu pot fi recomandate oricui, deci personalul este oarecum legat la maini cand e vorba de eliberat anumite produse.
Discuție Inventar
Am 2 intrebari, va rog.
1) in cazul unui minus constatat intr-un inventarul unei farmacii, cine il plateste? Tot personalul? Nu s-a semnat gestiune comuna si personalul s-a tot schimbat de la un inventar la altul
2) Expiratele pot fi imputate personalului?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția calcul somaj studii superioare
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. Sunt absolventa de studii superioare de lunga durata + master. Am termina facultatea de 15 ani.
Am fost de curand disponibilizata de la firma unde lucrez de aproape 2 ani si voi intra in somaj. Intrebarea mea este daca la calcularea indemnizatiei de somaj se va tine cont de studiile mele, in sensul ca stiu ca salariul minim brut pe economie pt. cei cu studii superioare este de aprox.1200RON sau nu conteaza acest lucru.
Multumesc anticipat pentru raspuns.