avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate laviv79

Activitate laviv79

Buna ziua,
Ma intereseaza daca societatea are 2 coduri CAEN, dintre care pentru unul s-a negociat Contract colectiv la nivel de ramura (respectiv comert - cod CAEN 5145), acest Contract colectiv este aplicabil pentru societatea in cauza?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Multumesc mult, este chiar raspunsul care ma scoate din dificultate, ca (dupa ce am studiat cat de cat legile) nu stiam unde gasesc un arhitect sa autorizeze un astfel de proiect (suprafata mica a terenului+gradul de utilizare-casa de 109 mp si teren 138mp).
Nu este vorba doar de asta, altfel nu ne-ar fi chemat cu autorizatia de construire. Am inteles ca este nevoie de procesul verbal de receptie a constructiei.
Ori asta nu se da pana daca nu ai autorizatia de construire.
Se mai poate obtine autorizatia dupa ce s-a finalizat constructia? Am inteles ca ar trebui sa fie casa in limitele legii construita, dar nu se incadreaza pentru ca cea veche era chiar lipita de vecin, si asa este si asta, in plus, suprafata de teren pe care e construita este prea mica (138mp).
V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat o casa de paianta in Bucuresti, care a fost incendiata chiar inainte de a semna contractul de vanzare-cumparare. aceasta casa am demolat-o partial, dar am adaugat inca o incapere si un etaj (mansarda) din lemn. Toate astea fara autorizatie. Imediat dupa finalizare am primit o amenda, iar acum ne-a venit o nota de constatare de la fisc, cum ca locuinta nu figureaza la ei. La ei a ramas doar cea de paianta inregistrata. Fara autorizatie de construire nu se putea modifica. Nu stiu daca in procesul de constatare s-a stabilit un termen in care puteam sa facem autorizatia. Ce credeti ca se poate intampla si ce ar trebui facut in acest caz?
Multumesc frumos pentru orice ajutor.
Răspuns la discuția stergere cazier pentru permis
A fost introdusa de un avocat cererea de reabilitare pentru ca-l ajuta la cel de-al 2-lea proces.
Răspuns la discuția stergere cazier pentru permis
Persoana in cauza nu a mai avut permis (cea de-a doua infr. este conducere fara permis), abia dupa 4 ani de la data ramanerii definitive a pedepsei a fost sa-si ia cazierul in care apareau cele 2 fapte penale. Imi puteti spune in detaliu (avand in vedere ca nu am pregatire juridica) ce anume sa faca (el sau un avocat) pentru constatarea reabilitarii si in cat timp de la aceasta poate sa solicite un nou cazier curat?
Si, totusi, de ce apare in cazier si prima infractiune, desi s-a facut reabiliarea inainte de judecarea celei de-a doua?
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate obtine un cazier curat (prin reabilitare). Persoana in cauza are 2 fapte penale (complicitate furt auto si conducere fara permis). Cand s-a judecat cea de-a doua s-a facut reabilitare pentru prima, dar totusi cand a solicitat cazierul, dupa 4 ani au aparut ambele. Precizez ca persoana are nevoie de cazier curat pentru scoala de soferi.
Ce credeti ca ar mai putea sa faca? Pentru ambele fapte a avut cateva luni (4, parca) cu suspendare, ca si pedeapsa?
Mai poate obtine cazier curat? Sau daca nu, mai poate obtine permis?
Multumesc mult.