Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... stergere cazier pentru permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

stergere cazier pentru permis

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate obtine un cazier curat (prin reabilitare). Persoana in cauza are 2 fapte penale (complicitate furt auto si conducere fara permis). Cand s-a judecat cea de-a doua s-a facut reabilitare pentru prima, dar totusi cand a solicitat cazierul, dupa 4 ani au aparut ambele. Precizez ca persoana are nevoie de cazier curat pentru scoala de soferi.
Ce credeti ca ar mai putea sa faca? Pentru ambele fapte a avut cateva luni (4, parca) cu suspendare, ca si pedeapsa?
Mai poate obtine cazier curat? Sau daca nu, mai poate obtine permis?
Multumesc mult.
Pentru condamnarile cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, intervine reabilitarea de drept daca condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art.83 si 84 c.pen.
Astfel, termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate plus inca o perioada de 2 ani prev de art.82 c.pen.
Acest termen se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Daca termenul de incercare a luat sfarsit si sunt indeplinite conditiile reabilitarii de drept, iar in cazier exista totusi acea sau acele condamnari, este necesara formularea unei actiuni pe rolul instantei prin care sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept.
Pentru permisul de conducere, persoana condamnata se poate prezenta dupa un an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare ,pentru obtinerea unui alt permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii.
Persoana in cauza nu a mai avut permis (cea de-a doua infr. este conducere fara permis), abia dupa 4 ani de la data ramanerii definitive a pedepsei a fost sa-si ia cazierul in care apareau cele 2 fapte penale. Imi puteti spune in detaliu (avand in vedere ca nu am pregatire juridica) ce anume sa faca (el sau un avocat) pentru constatarea reabilitarii si in cat timp de la aceasta poate sa solicite un nou cazier curat?
Si, totusi, de ce apare in cazier si prima infractiune, desi s-a facut reabiliarea inainte de judecarea celei de-a doua?
Multumesc.
Fara sa studiez acele hotarari nu pot da mai multe sfaturi, de aceea este necesar sa consultati un avocat pentru a vedea exact cum sta situatia.
Oricum, pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept sunt necesare hotararile legalizate ( toate hotararile daca s-au exercitat si cai de atac) dovada achitarii cheltuieilor judiciare catre stat, dovada achitarii despagubirilor civile daca acesta a fost obligat si dovezi din care sa rezulte ca persoana condamnata si-a obtinut venituri in mod onest ( adeverinta loc de munca, caracterizare).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
laviv79 a scris:

Persoana in cauza nu a mai avut permis (cea de-a doua infr. este conducere fara permis), abia dupa 4 ani de la data ramanerii definitive a pedepsei a fost sa-si ia cazierul in care apareau cele 2 fapte penale. Imi puteti spune in detaliu (avand in vedere ca nu am pregatire juridica) ce anume sa faca (el sau un avocat) pentru constatarea reabilitarii si in cat timp de la aceasta poate sa solicite un nou cazier curat?
Si, totusi, de ce apare in cazier si prima infractiune, desi s-a facut reabiliarea inainte de judecarea celei de-a doua?
Multumesc.

in cazul suspendarii conditionate a executarii pedepsei, dupa trecerea timpului stabilit de instanta (adica perioada de 4 luni de care ziceati la care se adauga cei 2 ani reprezentand termen de incercare) are loc reabilitarea de drept care se face din oficiu de catre instanta. din pacate acest lucru nu se mai intampla (am avut astfel de cazuri) si trebuie sa introduceti dvs cererea de reabilitare de drept. ma gandesc ca acesta este motivul pentru care infractiunea mai este insa in cazier.
A fost introdusa de un avocat cererea de reabilitare pentru ca-l ajuta la cel de-al 2-lea proces.