avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Activitate iultonnik

Activitate iultonnik

Multumesc pentru raspuns....am accesat site-urile indicate si ma intereseaza acum altceva....in conditiile derularii unei activitati cu caracter ambulant -la domiciliul clientelor- mai am nevoie de avizari din partea DSP , PSI etc...si daca da unde anume vin sa verifice spre exemplu prezenta unui extinctor, a unei truse de prim ajutor etc in conditiile in care eu sunt "ca melcul cu salonul in spate"....sau se renunta la aceste avizari?....in plus tot nu inteleg daca sediul fiind la adresa de domiciliu a parintilor mei este necesara schimbarea destinatiei spatiului din spatiu de locuit in comercial....sau?!....va multumesc....
Intrucat mi-am achizitionat un spatiu (intr-un bloc) dar vecinii refuza sa-mi dea acordul de a-mi constitui sediu acolo voi fi nevoit sa il constitui la domiciliul parintilor si probabil cu prestare la domiciliul clientei .... am posibilitatea aceasta?!...daca da ce pasi trebuie sa urmez cu ce difera de un pfa "normal"....trebuie sa anunt sediul pfa de la domiciliul parintilor la primarie daca in continuare este vorba de un apartament unde se locuieste si nu se presteaza nici o activitate efectiva?!....eventual recomanda-ti-mi un ghid / act normativ care reglementeaza regimul pfa....merci!
Inca ceva .... mai este valabila exceptia prevazuta de art. 21 alin. (3) din H.G. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice...?!...conform careia autoturismele reclamate furate din strainatate pot fi inmatriculate pana la finalizarea anchetei?!....intrucat stiu ca a existat o intreaga disputa pe seama acestei exceptii....mai e valabila sau a fost abrogata!....multumesc
Am mai prezentat in cadrul forumului problema mea....adica am cumparat la inceputul lunii octombrie 2010 o masina cu acte si 2 chei si numere rosii care figureaza furata din Ungaria in baza Interpol!...desi exista o ancheta derulata si se astepta un raspuns de la autoritatile ungare se pare ca raspunsul intarzie sa apara: eu insumi am contactat atat ambasada romaniei in ungaria cat si Interpol Ungaria care mi-au spus ca s-a luat la cunostinta si se asteapta un raspuns concret....din octombrie raspunsul intarzie sa apara si sunt total nedumerit cat anume e `normal` sa astept un raspuns....adica din moment ce mi s-a comunicat din Ungaria ca s-a luat legatura cu `presupusul proprietar` de acum ceva timp de ce nu se obtine un raspuns concret?!....vreau sa spun ca eu nu ma folosesc de masina si doar rugineste in parcare ca sa spun asa....

Intrebarea concreta a mea este daca exista o perioada dupa care ca urmare a absentei unui raspuns concret autoritatile-in speta Procuratura- poate da dispozitie macar de inmatriculare a masini ramanand in continuare in custodia mea....sau?!...nici macar despre o inmatriculare cu mentiunea `reclamat ca furat` nu se poate?!...care e solutia....adica daca proprietarul nu isi revendica masina cat anume sunt nevoit sa o tin blocata ....doar de dragul birocratiei!?....exista o perioada dupa care se poate inmatricula sau?!....

Va rog lamuriti-ma daca puteti/stiti...exista precedente juridice de genul?!...si daca da care a fost dispozitia si solutionarea lor in definitiv?!....

Va multumesc!
O seara/zi placuta....cu respect Iulian
In urma cu aprox 2 saptamani am cumparat o masina (VW Golf 5 af 2004) din judetul Hunedoara(eu sunt in Caras-Severin)...masina cu numere rosii de HD la prima lor emitere; am primit masina , 2 chei originale-masina are deja fisa la Autoclub in Timisoara fisa care se realizeaza doar in conditiile existentei celor 2 chei in original, am primit brief-ul masinii, contractul de vanzare dintre proprietarul ungur si cel oradean, contractul de vanzare cumparare intre prop. oradean si cel hunedorean si intre acesta din urma si mine!...toate au copie de buletin, certificat fiscal!....pe langa asta am mai primit in portbagaj numerele de inmatriculare din Ungaria!...am luat masina , am facut programare la RAR in Resita si surpriza masina apare furata pe Interpol tocmai din Ungaria!!!...am fost chemat la declaratii, de asemenea si hunedoreanul care desi detinea masina de aprox 6 luni sustine ca nu a avut cunostinta de faptul ca masina este furata, si deci ca si el ca si mine este cumparator de buna credinta!...problema e vasta intrucat contractul de vanzare cumparare intre hunedorean si oradean pe care eu il detin figureaza cu data de 8 august desi hunedoreanul cumparase masina in aprilie, el insusi recunoscand ca contractul acesta datat in 8 august e oarecum fals insa pretinde ca detine unul de scris de mana...in ceea ce priveste inapoierea banilor nu refuza sa mi-i innapoieze insa sustine ca nu are acum-asta desi banii i-am dat cu mai putin de 2 sapt in urma-politia cerceteaza cazul insa la fel ca toate anchetele stiu doar ca a inceput insa habar nu am cand se va termina!...speculatiile sunt diverse...adica poate fi vorba de furt, poate sa fie o escrocherie ungara ungurul declarand masina furata pt a incasa casco, sau poate ungurul a declarat masina furata pt ca nu a avut cum sa mai dea de cumparatorul oradean pentru a o radia!....nu stiu ce sa fac si ce sa cred!....intrucat poveste cu contractul dintre oradean si hunedorean e cam cusuta cu ata alba il pot ataca pe latura penala pt inselaciune cu parte civila si desigur il pot ataca si in civil insa si cei de la politie ne-au sugerat ca cel mai ok ar fi sa ne intelegem amiabil nu in justitie insa amanarea asta continua de a imi innapoia banii nu mi se pare o solutie!!!!....nu stiu ce sa fac deoarece m-am gandit si la ipoteza de a vorbi eu insumi cu prorprietarul ungur sa-l caut in Ungaria insa nu stiu cat imi este de ajutor!!!....masina a achizitionata de la un anume Suciu Gheorghe din Uricani iar acesta a cumparato de la un anume Ciani Calin din judetul Bihor!....

Astept cu mare interes un raspuns si un sfat!!!....va multumesc in avans!....Iulian