Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cat trebuie sa mai astept?!....exista perioada de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cat trebuie sa mai astept?!....exista perioada de prescriptie?!

Am mai prezentat in cadrul forumului problema mea....adica am cumparat la inceputul lunii octombrie 2010 o masina cu acte si 2 chei si numere rosii care figureaza furata din Ungaria in baza Interpol!...desi exista o ancheta derulata si se astepta un raspuns de la autoritatile ungare se pare ca raspunsul intarzie sa apara: eu insumi am contactat atat ambasada romaniei in ungaria cat si Interpol Ungaria care mi-au spus ca s-a luat la cunostinta si se asteapta un raspuns concret....din octombrie raspunsul intarzie sa apara si sunt total nedumerit cat anume e `normal` sa astept un raspuns....adica din moment ce mi s-a comunicat din Ungaria ca s-a luat legatura cu `presupusul proprietar` de acum ceva timp de ce nu se obtine un raspuns concret?!....vreau sa spun ca eu nu ma folosesc de masina si doar rugineste in parcare ca sa spun asa....

Intrebarea concreta a mea este daca exista o perioada dupa care ca urmare a absentei unui raspuns concret autoritatile-in speta Procuratura- poate da dispozitie macar de inmatriculare a masini ramanand in continuare in custodia mea....sau?!...nici macar despre o inmatriculare cu mentiunea `reclamat ca furat` nu se poate?!...care e solutia....adica daca proprietarul nu isi revendica masina cat anume sunt nevoit sa o tin blocata ....doar de dragul birocratiei!?....exista o perioada dupa care se poate inmatricula sau?!....

Va rog lamuriti-ma daca puteti/stiti...exista precedente juridice de genul?!...si daca da care a fost dispozitia si solutionarea lor in definitiv?!....

Va multumesc!
O seara/zi placuta....cu respect Iulian
Inca ceva .... mai este valabila exceptia prevazuta de art. 21 alin. (3) din H.G. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice...?!...conform careia autoturismele reclamate furate din strainatate pot fi inmatriculate pana la finalizarea anchetei?!....intrucat stiu ca a existat o intreaga disputa pe seama acestei exceptii....mai e valabila sau a fost abrogata!....multumesc