avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate IngridIoana

Activitate IngridIoana

doresc tare mult sa iau legatura cu un avocat roman care profeseaza in Danemarca. ma puteti ajuta cu date de contact?

multumesc frumos
Răspuns la discuția modificare program vizita minor
multumesc pt raspunsuri. insa pe mine nu ma intereseaza cazurile altor "tatici" (care nici nu ar mai trebui sa se numeasca TATA) care au venit dupa 5 ani la copii. din moment ce in cererea de program de vizita motivezi ca mama nu te-a lasat sa vezi copilul si sa il tii in brate (desi am fost acasa la el cu copilul, l-am primit la mine acasa sa stea cu copilul cand acesta avea rubeola, l-am lasat de Paste sa iasa cu copilul la plimbare asa cum a vrut el in sambata Pastelui) si dupa primirea hotararii judecatoresti nici macar nu dai un semn, nu arati intentia ca vrei sa vii la copil si nici nu vii macar o data....unde e sentimentul patern? unde este respectul? de ce nu se respecta hotararea? de ce numai eu ca mama am responsabilitati si obligatia prin hotarare de a sta la dispozitia tatalui pt programul de vizita? interesul meu si al copilului cine il apara? de ce sa nu pot primi si eu dreptul de a modifica programul in folosul meu? se pare lui nu ii trebuie asa mult sa isi petreaca timpul cu copilul...de ce se generalizeaza mereu ca parintele nerezident trebuie sa aiba un program favorabil lui pt vizita copilului? de ce nu se analizeaza faptele individuale ale acestui parinte? i se acorda prea multa incredere si mereu se considera ca mama trebuie sa suporte si sa astepte ca Doamne nu cumva sa il deranjeze pe bietul tata si sa nu il irite ca apoi nu mai scapa de el.. aici unde e justitia sa faca "dreptate"...si nu inteleg de ce sa vina cu martori...hotararea nu metioneaza nimic de martori...nu am de ce primi alte persoane in afara de tata la vizita copilului...si in continuare nu inteleg de ce tatal nu are obligatia de a respecta hotararea judecatoreasca.
sunt mama unui baietel de 2 ani. in martie 2012 s-a stabilit in intstanta programul de vizita pentru minor in favoarea tatalui (el a fost cel care a cerut stabilirea unui program). hotararea a devenit definitiva si irevocabila pe 16 iunie. nici pana astazi tatal nu a venit la vizita.
doresc sa stiu daca pot cere modificarea programului de vizita deoarece eu sunt obligata sa stau acasa cu copilul conform hotararii iar tatal nici nu binevoieste sa anunte ca nu se prezinta la program. consider ca tatal nu are nevoie de un program de 2 weekenduri pe luna pentru a-si vizita baiatul daca pana in prezent nu a reusit sa vina nici macar o data. as vrea sa cer un program de vizita mai restrans. mi se accepta cererea? am castig de cauza?
multumesc
bunicii au primit dreptul sa viziteze copilul in prima si a treia saptamana din luna in ziua de vineri. cum se considera prima saptamana din luna, mai ales in cazurile in care data de 1 ale lunii cade in ziua de vineri, sambata, respectiv duminica? inseamna ca pt cazurile de inceput de luna in zilele de sambata sau duminica bunicii nu mai au ocazia sa viziteze copilul ca pentru "prima saptamana"?
multumesc
Răspuns la discuția certificat casatorie
certificatul de casatorie deja existent ramane valabil? pot sa invoc in cererea pt eliberarea unui nou certificat problema cu sotul sau doar pierderea certificatului?

multumesc frumos!!
sunt in prag de divort si sotul nu vrea sa imi dea certificatul de casatorie. pot solicita un duplicat? pot sa depun actele pt divort fara certificatul de casatorie?