avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate enachemarian

Activitate enachemarian

Multumesc mult ca mi-ati inteles mesajul.

mai sunt valabile conventiile civile?


Răspuns la discuția negociere salarii
@elga

Buna dimineata,
sunt in parte de acord cu Dv.
dar problema e ca, administratorul nu isi face treaba, dovedindu-se pe parcurs si umflarea listelor de plata.

da, suntem de acord sa-i facem o marire de salariu, dar in momentul in care v-a da dovada de corectitidine.

in al doilea rand de idei, comitetul executiv duce la indeplinire hotararile luate in adunarea generala, inclusiv BVC.

DECI ADUNAREA GENERALA ARE UN ROL DECISIV POT SPUNE in interiorul asociatiei.
comitetul nu poate face chiar ce vrea, de unul singur!

el este mandatat de ad gen si dator de a fi de acord cu cu solutiile date de majoritate, care au fost aprobate.

nu stiu ce salarii aveti Dv, dar cel putin in Constanta nu umbla cainii cu covrigi in coada!

tin sa cred ca de criza nu prea ati auzit.......
.
da, e diferenta de conducere - PDL .
Răspuns la discuția negociere salarii
multumesc pt raspuns

ca sa fiu mai explicit, datorita faptului ca la noi adunarile generale nu se tin la nivel de asociatie, in urma unei sedinte cu adm si presedintele cu proprietarii din scara mea, am hotarat , noile dari catre stat sa fie suportate din salariul negociat de acum ......... prevazut in ultima ad gen de acum 5-6 ani cred daca nu chiar si mai bine.

daca gresesc , sa-mi fie cu iertare, dar avem si noi dreptul sa stim situatia financiara a asociatiei,si hotararile ad gen. sa fie afisate la avizier . multumesc inca o data .
conventiile civile mai sunt valabile ?

pentru un salariu pe conventie civila de 400 ron va rog,ce obligatii de plata avem , atat ca angajator ,cat si ca angajat.
buna ziua din nou,

salariile angajatilor se negociaza in fiecare an , in adunarea generala ?

este olibatoriu?

daca nu s-a tinut adunarea generala inca, salariul ramane cum s-a stabilit anul trecut?

multumesc
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti, cine plateste somajul de 1% SI CASS de 10,5%?

angajatorul sau cine incaseaza venitul?

Pt conventii civile, CIM sau contract de mandat , ce obligatii se platesc si de catre cine?

Sa ma exprim ,mai clar, angajatorul (asociatia de proprietari), ce obligatie are de plata catre angajati?

Multumesc mult!
Pentru un apartament nelocuit, luna trecuta s-a hotarat, ca pentru acesta sa fie pus la plata si pierderile de apa, aferente acestui ap. (pierderile se impart pe ap. in asociatie) luna asta acest ap. nu a mai fost trecut la pierderi. Este corect?
Probabil Presedintele(el hotareste singur?) a hotarit intre timp ca cei care nu au consum de apa sa nu plateasca pierderile.
De unde stim ca ap respectiv chiar nu are si cate o picatura, si inca una, si inca una.... de apa pierderi, care se inregistreaza la ap general.