avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1547 soluții astăzi
Forum Activitate adrian123

Activitate adrian123

Si e nevoie de ambii administratori, la semnarea unui contract. sau daca ajunge unul singur sa semneze.
Doua intrebari:

1. Care sunt avantajele si dezavantajele situatiei in care cei doi asociati ai unui SRL sunt ambii administratori.

2. In salarul administratorului e inclusa si asigurarea de sanatate ?

Multumesc!
Am terminat facultatea anul acesta, dar inca nu sunt angajat. Am niste bani pusi deoparte si m-am gandit sa-mi fac o asigurare medicala. Dar nu stiu daca sa fac la CAS sau una privata.

Am dat peste asigurarea Remedis de la ING ( [ link extern ] .

Pentru spitalizare: minim 45, maxim 110 RON pe zi


E prea putin 110? Si ce inseamna minim 45? Daca costa mai putin o zi de spitalizare, nu se mai plateste?

Primele 2 zile de spitalizare nu sunt acoperite.


Asta inseamna ca primele doua zile le plateste pacientul?

Si in legatura cu medicamentele compensate, doar CAS poate sa le ofere?
De ce-ai nevoie sa-ti schimbi adresa din buletin in caz de mutare? Sa zicem ca te muti de la un parinte, la celalalt parinte. Al doilea parinte, care detine imobilul in care te muti, va trebui sa depuna o declaratie sau sa completeze un formular? Multumesc!
M-am uitat peste codurile CAEN si am aflat ca mi s-ar potrivi 7230 si 7240 pentru domeniul meu de activitate. Intrebarea mea insa e alta. De ce acte am nevoie mai exact pentru a infiinta acest PFA?

Am vazut ca in unele cazuri este necesara aprobarea vecinilor, in cazul in care activitatea se desfasoara intr-un apartament si inca ceva legat de protectia mediului (?). Cerintele astea sunt obligatorii pentru toate activitatile? E ridicol sa ceri aprobarea vecinilor cand munca ta se rezuma la statul in fata calculatorului.

Multumesc anticipat.