Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Avantaje 2 Administratori la 1 SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Avantaje 2 Administratori la 1 SRL

Doua intrebari:

1. Care sunt avantajele si dezavantajele situatiei in care cei doi asociati ai unui SRL sunt ambii administratori.

2. In salarul administratorului e inclusa si asigurarea de sanatate ?

Multumesc!
1. Nu exista nici un avantaj sau dezavantaj evident daca ambii au puterii depline.
2. Orice persoana care realizeaza venituri este considerat contribuabil al sistemului de asigurari sociale si are obligatie de plata (baza legala art. 55 alin. 2, lit. j si art. 296 indice 3 Cod fiscal si legea nr. 95 din 2006).
Si e nevoie de ambii administratori, la semnarea unui contract. sau daca ajunge unul singur sa semneze.
adrian123 a scris:

Si e nevoie de ambii administratori, la semnarea unui contract. sau daca ajunge unul singur sa semneze.

Daca in actul constitutiv asociatii au stabilit ca administratorii au puteri depline, nu este necesar ca ambii administratori sa semneze un contract.