avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Avantaje 2 Administratori la 1 SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Avantaje 2 Administratori la 1 SRL

Doua intrebari:

1. Care sunt avantajele si dezavantajele situatiei in care cei doi asociati ai unui SRL sunt ambii administratori.

2. In salarul administratorului e inclusa si asigurarea de sanatate ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 08:41, 2 Iulie 2012
1. Nu exista nici un avantaj sau dezavantaj evident daca ambii au puterii depline.
2. Orice persoana care realizeaza venituri este considerat contribuabil al sistemului de asigurari sociale si are obligatie de plata (baza legala art. 55 alin. 2, lit. j si art. 296 indice 3 Cod fiscal si legea nr. 95 din 2006).
Si e nevoie de ambii administratori, la semnarea unui contract. sau daca ajunge unul singur sa semneze.
adrian123 a scris:

Si e nevoie de ambii administratori, la semnarea unui contract. sau daca ajunge unul singur sa semneze.

Daca in actul constitutiv asociatii au stabilit ca administratorii au puteri depline, nu este necesar ca ambii administratori sa semneze un contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituire srl cu asociat unic si administrator neasociat!! help pls corbul60 corbul60 Buna, Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in urmatoarea problema: Persoana x(viitor administrator SRL) a rezervat denumirea SRL pentru inmatriculare. ... (vezi toată discuția)
Administratori cu puteru depline. cine semneaza?? adela05 adela05 Am un SRL cu 4 administratori. In actul constitutiv se prevede astfel: administratorii au puteri depline, lucreaza impreuna. administratorul care reprezinta ... (vezi toată discuția)
Contributie cas anitsirc anitsirc In cazul in care sunt somer neindemnizat din iunie. Din decembrie sunt unic asociat si administrator al unui SRL. Nu sunt angajat, nu am angajati. Am ... (vezi toată discuția)