avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate federica

Activitate federica

Răspuns la discuția Insolventa sau faliment?
Daca ar fi asa simplu as face asta si maine ,dar cum proprietarul spatiului care are interes si este intr-o totala foame de bani poate ca-mi va accepta rezilierea contractului.,dar eu acest contract il am pe doi ani cu o clauza de 50% di valoarea chiriei din clipa rezilieri pana le expirarea contractului....cum sa procedez? Pe el nu-l intereseaza
Buna ziua.Am deschis anul trecut o discoteca iar la distanta de 7 luni sunt in imposibilitatea de a mai face fata datoriilor care vin luna de la o luna alta(chirie,utilitati,salarii taxe si furnizori).Ce ma sfatuiti sa fac ,sa merg asa mai departe si sa mai adun de la o luna la alta alte datorii sau sa ma opresc cat nu este prea tarziu? Nu este cazul de insolventa deocamdata pentru ca datoriile nu sunt asa de mari dar nu vrea sa ajung acolo.Sunt constienta ca pe zi ce trece datoriile vor creste si asta pentru ca aceasta discoteca nu este rentabila avand in vedere ca am doar 2 zile pe saptamana deschis(vinerea si sambata )la care platesc doar chiria 2000 de euro fara TVA,si eu nu fac altceva decat sa acopar unele datorii cu bani adusi de acasa ...lucru demonstrat si din situatia contabila.Problema este ca nu stiu cum sa fac ,..Va rog sfatuiti-ma incotr-o sa o iau.
Am si eu o intrebare.In urma cu cateva luni am luat cu chirie un spatiu,contract facut pe 2 ani, dar care are o clauza, care prevede ca in cazul in care vreau sa renunt inainte de finalizarea celor 2 ani sa platesc 50% din valoare chiriei pe fiecare luna ramasa pana la implinirea celor 2 ani. Exista vreo lege care ma poate obliga sa respect aceasta clauza atata timp cat eu nu reusesc financiar sa merg mai departe? Iar daca da, ce se va intampla in cazul in care eu nu dispun de acea suma.Mii de multumiri!
Eu am luat un spatiu cu chirie((500m ) unde imi desfasor si activitatea ca sociatatea
Totul este perfect legal acum puncul de lucru este in spatiul inchiriat .Poate nu am fost inteleasa destul de bine sau nu m-am exprimat in termeni cei mai corecti.Asadar problema sta in faptul ca acest contract de chirie acolo unde imi desfasor si activitatea.. are anumite clauze(Plata a 50% din chirie ) in cazul in care eu renunt inaintea termenul prevazut ....As putea sa zicem sa fiu atacata in instanta si sa mi se ia apartamentul doar pt. acest lucru?
Puncul de lucru a fost transferat in momentul cand am incheiat cotractul de inchiriere in spatul unde imi desfasor activitatea ca societate,practic un Club.
De curand mi-am deschis o firma si am incheiat un contract de comodat cu punctul de lucru in apartamentul in care locuiesc si care este proprietatea mea.In cazul in care nu pot respecta clauzele contacului de inchiriere facut intre mine si proprietarul spatiului unde imi desfasor si activitatea(mai bine zis sa cer iesirea din spatiu inaintea datei de expirate a contactului) risc sa pierd apartamentul doar prin simplu fapt ca am incheiat un contract de comodat? Va multumesc anticipat