Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat intre mine ca p.f. si SRL al carei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat intre mine ca p.f. si SRL al carei proprietar sunt

De curand mi-am deschis o firma si am incheiat un contract de comodat cu punctul de lucru in apartamentul in care locuiesc si care este proprietatea mea.In cazul in care nu pot respecta clauzele contacului de inchiriere facut intre mine si proprietarul spatiului unde imi desfasor si activitatea(mai bine zis sa cer iesirea din spatiu inaintea datei de expirate a contactului) risc sa pierd apartamentul doar prin simplu fapt ca am incheiat un contract de comodat? Va multumesc anticipat
Cititi-va mesajul si spuneti-ne daca dvs. intelegeti ceva.
Aveti un apartament proprietate si ati facut contract de comodat pt un punct de lucru.
Exista si un spatiu unde aveti contract de inchiriere ca si sediu social?
Ce apartament sa pierdeti? Cum sa il pierdeti?

De principiu printr-un contract de comodat nu se pierde nimic.
In plus fatza de cele scrise…
In momentul in care veti rezilia acest contract trebuie sa anuntati la Reg Comertului iar daca la adresa respectiva e… un punct de lucru al SRL veti intampina probleme – e ca si cum acest punct de lucru e desfiintat… Desi banuiesc ca acelasi apartament e si sediu si… punct de lucru… Va ramane SRL fara sediu – ceea ce e… ilegal.
@trope_doi
Parca suntem intr-un roman de Agatha Christie...

Daca tu ai inteles cele de mai sus, trebuie sa mentionam ca se poate face comodat doar pt o camera si inchiriere pt alta camera si ramane user-ul si cu sediu social pt SRL si cu punct de lucru pt PF.
:)
federica a scris: am incheiat un contract de comodat cu punctul de lucru in apartamentul in care locuiesc si care este proprietatea mea

La modul cum e formulata “intrebarea” chiar cred ca acel contract e “pe tot” apartamentul si e atat sediu al SRL cat si… punct de lucru…

Later edit: dar e corect: reziliaza contractul pt punctul de lucru si ramane cu sediul social... Dar... cine stie cum e "redactat" contractul...

later... later edit: punct de lucru pt PF?
trope_doi, utilizator
trope_doi a scris:

later... later edit: punct de lucru pt PF?

Ha, ha, ha, am scris la misto, ca asa zice in titlu:))