avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate ursacheurse

Activitate ursacheurse

buna seara! voi apela la amabilitatea dvs pentru a ma ajuta sa indrept o posibila greseala. am formulat plangere contraventionala fara avocat deoarece nu pot plati unul. dupa ce am depus plangerea am mai observat cateva nereguli pe care le-am descifrat f greu datorita scrisului ilizibil. agentul constatator a dispus masuri pentru toate neregulule gasite dar la descrierea contraventiilor nu apar toate unele sunt la acest paragraf altele la masuri dispuse. procesul verbal apare ca ar fi intocmit la sediul lor intrucat a bifat astfel.ptr ca nu am inteles f bine pr-verbal nu am inserat in plangere cele relatate. se mai poate face ceva pot expune oral aceste nemultumiri?inca nu a fost primul termen.
buna ziua, am primit o amenda de la protectia consumatorului. la magazin a fost numai gestionarul care nu a semnat procesul verbal, dar nu a fost intrebat daca poate face obiectiuni, nu i s-a consemnat nicio explicatie fata de ce a vrut agentul sa constate. la rubrica de semnaturi este trecut numai cnp acestuia si mentiunea ca refuza sa semneze. nu exista un martor care din cate am inteles, ar fi trebuit sa semneze si el. daca voi ataca acest proces verbal pot numi ca martor gestionarul de care vorbeam?
Răspuns la discuția revendicare masina
multumesc pentru raspunsuri. din motive personale nu doresc sa folosesc calea penala. chiar daca implica costuri mai mari ce cerere de chemare in judecata pot folosi pentru recuperarea autoturismului? il pot revendica ?
Răspuns la discuția revendicare masina
i-am dat masina cu imprumut si cheile toate. plangerea penala este singura solutie?multumesc!
buna ziua, pot revendica masina mea de la un prieten? i-am imprumutat-o fara sa facem vreun contract, sau act semnat si acum nu mai mi-o restituie la cerintele mele.
pot sa introduc cerere de chemare in judecata pe civil? se plateste taxa pentru o astfel de cerere?