avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare masina

buna ziua, pot revendica masina mea de la un prieten? i-am imprumutat-o fara sa facem vreun contract, sau act semnat si acum nu mai mi-o restituie la cerintele mele.
pot sa introduc cerere de chemare in judecata pe civil? se plateste taxa pentru o astfel de cerere?
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 09:59, 27 Octombrie 2010
ii puteti face plangere penala pt abuz de incredere
asta seamna a furt din cate spuneti dvs.De ce nu va luati masina,i-ati predat toate cheile?
i-am dat masina cu imprumut si cheile toate. plangerea penala este singura solutie?multumesc!
Este suficient sa faceti o plangere la politie . Nu este necesara o actiune in instanta, in acest stadiu Politia ia masuri imediat sa intrati in posesia masinii, si eventual amendeaza posesorul de rea-credinta.
e o cale oarecum mai rapida, daca-i faceti plangere
totusi, daca i-ati dat-o imprumut, nu vad de ce i-ati dat toate cheile.

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare auto in loc de unul de imprumut petrecipri petrecipri buna ziua. in 2010 mai am imprumutat o persoana cu 2000 de euro, cu care am facut contract de vanzare cumparare pe o masina , persoana respectiva trebuia sa ... (vezi toată discuția)
Notificare restituire suma de bani cristian4231 cristian4231 Va salut! ma puteti ajuta, va rog, cu un model de notificare pentru plata unei sume de bani daruite cu titlu de imprumut? Precizez faptul ca imprumutul poate ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina furata ! liv.savu liv.savu Buna seara ! Ma confrunt cu o problema foarte delicata si am nevoie de niste sfaturi de la persoane specializate . Am cumparat o masina , care in urma ... (vezi toată discuția)