Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare masina

buna ziua, pot revendica masina mea de la un prieten? i-am imprumutat-o fara sa facem vreun contract, sau act semnat si acum nu mai mi-o restituie la cerintele mele.
pot sa introduc cerere de chemare in judecata pe civil? se plateste taxa pentru o astfel de cerere?
ii puteti face plangere penala pt abuz de incredere
asta seamna a furt din cate spuneti dvs.De ce nu va luati masina,i-ati predat toate cheile?
i-am dat masina cu imprumut si cheile toate. plangerea penala este singura solutie?multumesc!
Este suficient sa faceti o plangere la politie . Nu este necesara o actiune in instanta, in acest stadiu Politia ia masuri imediat sa intrati in posesia masinii, si eventual amendeaza posesorul de rea-credinta.
e o cale oarecum mai rapida, daca-i faceti plangere
totusi, daca i-ati dat-o imprumut, nu vad de ce i-ati dat toate cheile.