avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de vanzare auto in loc de unul de imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de vanzare auto in loc de unul de imprumut

buna ziua. in 2010 mai am imprumutat o persoana cu 2000 de euro, cu care am facut contract de vanzare cumparare pe o masina , persoana respectiva trebuia sa imi inpoieze banii si sa rupem contractul. persoana nu are banii sa imi dea si as vrea sa stiu daca pot sa merg la politie sa ii iau masina ca de bani sigur ori nu are ori nu vrea. va multumesc
Cel mai recent răspuns: petrecipri , utilizator 22:53, 10 Ianuarie 2012
Aspectul ca ati imprumutat o persoana cu o suma de bani este distinct in raport de contractul de vanzare-cumparare autoturism
Imprumutul de bani a fost realizat in baza unui document autentificat,cu clauze reciproc asumate?
Politia nu poate sa se implice in solutionarea problemei aparute intre dvs si persoana care ati inteles de buna voie sa o imprumutati cu o suma de bani,respectiv sa intervina sa ii luati masina
Daca exista probe care sa dovedeasca conventia incheiata intre parti ,eventual termen restituire imprumut si conditii,pe care eventual persoana sa nu le fi respectat, puteti sa formulati plangere impotriva beneficiarului imprumutului
exista doar contract de vanzare cumparare intre noi, atat
In baza contractului de vanzare cumparare auto care nu contine clauze,cum apreciati ca va poate implica politia,astfel incat sa reintrati in posesia autoturismului?
si atunci ce sa fac?? am contract de vanzare cumparare,si cartea de identitate, dar nu am cheile. daca merg cu o macara sa ii iau masina este legal?multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am achitat avans pentru o casă sub formă de contract de împrumut autentificat, dar, din motive obiective, nu mai vrem să cumpărăm imobilul. Îmi pot recupera toți banii împrumutați? elanicole elanicole Am împrumutat o sumă de bani prin notar cu condiția ca daca nu imi returnează suma până la data specificată să primesc înapoi dublu sumei ... (vezi toată discuția)
Revendicare masina ursacheurse ursacheurse buna ziua, pot revendica masina mea de la un prieten? i-am imprumutat-o fara sa facem vreun contract, sau act semnat si acum nu mai mi-o restituie la cerintele ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina in rate prin act notarial remier remier Buna ziua, As vrea sa vand masina cumparata in 2008 cu bani prin imprumut la banca si mai am rate pana la sfarsitul lui 2013. Am primit o oferta de la ... (vezi toată discuția)