avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am achitat avans pentru o casă sub formă de contract ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am achitat avans pentru o casă sub formă de contract de împrumut autentificat, dar, din motive obiective, nu mai vrem să cumpărăm imobilul. Îmi pot recupera toți banii împrumutați?

Am împrumutat o sumă de bani prin notar cu condiția ca daca nu imi returnează suma până la data specificată să primesc înapoi dublu sumei împrumutate.

Suma respectivă era pentru vânzarea cumpărarea unei case doar ca proprietara nu era in țară așa că a trimis-o pe fiica ei si evident ca pentru vanzare trebuia sa fie proprietara si cum nu a fost am doar dat un avans dar la notar nu sa putut specifica ca e vorba de vreun precontract din motiv că proprietara trebuia sa fie prezentă nu fiica dânsei. După ce am oferit împrumutul am locuit 2 săptămâni în acea casă până în ziua în care prin minune am fost jefuiți, jaful l-am declarat la poliție iar casa am refuzat să o mai cumpărăm si am înapoiat cheile casei.

Doar că acum doamna nu mai vrea sa ne înapoieze suma întreagă a împrumutului acordat pe motiv că am locuit acolo 2 săptămâni și i s-au furat si câteva scaune si o butelie rămase în casa a specificat doamna.

Se poate ca fără contract sau precontract ce sa justifice vânzarea cumpărarea a casei doamna sa aiba dreptul de a nu ne acorda întreaga sumă împrumutată?? Ea zice ca daca nu acceptăm propunerea ei ne vom vedea in tribunal. Tot ce ține legat de acea casă e doar câteva mesaje text pe telefon cum ne certam ca nu mai vrem casa si ca noi vrem sa ne înapoieze împrumutul acordat.
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va sfatuiesc sa va programati la o consultatie juridica la un avocat, intrucat trebuie vazute atat clauzele
Contractuale cat si discutat in detaliu ce variante aveti. Nu este vorba doar de un contract imprumut exeutoriu , ci despre antecontractarea unei vanzari da si depsre situatia furtului si a folosirii locuintei timp de 2 sapt inteleg.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui să facă în instanță dovada simulației, arătând că de fapt ați încheiat o promisiune de vânzare cumpărare, nu un contract de împrumut!
Iar această dovadă ar putea-o face cu un contraînscris (un contract secret încheiat între voi) deci nu prea văd șanse de câștig!
Mergeți la o consultație juridică la un avocat să vedeți ce demersuri sunt de făcut, la prima vedere ar merge exexutarea silită a contractului de împrumut, care este titlu executoriu de vreme
ce-i autentic!
Aveti un contract in care se stipuleaza clar cand trebuie sa returneze imprumutul si ce se intampla daca nu o face. E singurul act clar si valabil. Restul sunt vorbe. Chestia cu jefuirea e o intamplare nefericita care i s-a intamplat si fiului meu. Nu ai ce sa faci si ma indoiesc ca e casa de vina. E pacat sa renuntati la un vis pentru asta. Pe viitor se pot lua contramasuri - camere, caine, alarma, electrosoc, spray cu piper ... Daca ati locuit 2 saptamani sunteti datori o eventuala chirie si utilitati.
Aveti un contract in care se stipuleaza clar cand trebuie sa returneze imprumutul si ce se intampla daca nu o face. E singurul act clar si valabil. Restul sunt vorbe. Chestia cu jefuirea e o intamplare nefericita care i s-a intamplat si fiului meu. Nu ai ce sa faci si ma indoiesc ca e casa de vina. E pacat sa renuntati la un vis pentru asta. Pe viitor se pot lua contramasuri - camere, caine, alarma, electrosoc, spray cu piper ... Daca ati locuit 2 saptamani sunteti datori o eventuala chirie si utilitati.
Mulțumesc pentru răspunsuri. Am primit înapoi întreaga sumă din împrumutul oferit, si de comun acord am plătit chiria pe cele 2 săptămâni locuite acolo. Problema cu adevărat era că doamna considera o pierdere de-a dânsei să ne returneze banii împrumutați !

Alte discuții în legătură

Problema cu antecontract prima casa gcv gcv buna ziua.am si eu o problema.am facut si eu o promisune bilaterala de vanzare cumparare pt un apartament,am luat avans 500 euro,am depus toata documentatia ... (vezi toată discuția)
Veridicitate dmmadeea dmmadeea Cat de valabil este un contract intre o persoana care vinde un imobil si o agentie imobiliara,contract semnat intre cele doua parti( nu este un document ... (vezi toată discuția)
Tranzactie imobiliara cornel_badea cornel_badea Buna ziua, As avea si au o problema la care daca se poate sa-mi dati cateva lamuriri. - S-a facut un antecontract de vanzare cumparare pentru un ... (vezi toată discuția)