Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala; martor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala; martor

buna ziua, am primit o amenda de la protectia consumatorului. la magazin a fost numai gestionarul care nu a semnat procesul verbal, dar nu a fost intrebat daca poate face obiectiuni, nu i s-a consemnat nicio explicatie fata de ce a vrut agentul sa constate. la rubrica de semnaturi este trecut numai cnp acestuia si mentiunea ca refuza sa semneze. nu exista un martor care din cate am inteles, ar fi trebuit sa semneze si el. daca voi ataca acest proces verbal pot numi ca martor gestionarul de care vorbeam?
Daca apreciati ,aveti dreptul legal sa contestati PV in termen de 15 zile de la comunicare,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
In sustinerea motivelor de contestatie ,puteti solicita proba cu martori
Contestati procesul-verbal in termen de 15 zile de la comunicare si solicitati proba cu martori. Insa, ar fi indicat, dupa expunerea motivelor de fapt, sa invocati dispozitiile art. din Constituţia României raportat la art.6 din Convenţia Europeană a Dreptului Omului.
Fata de cele relatate,cel sanctionat are posibilitatea sa conteste in termen de 15 zile la instanta competenta locului constatarii contraventiei,procesul verbal intocmit
Aveti posibilitatea fata de carentele procesului verbal semnalate sa solicitati anularea acestuia pentru motivele de nulitate prev.de art.16,17,34 din OG nr.2/2001