Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda contraventionala

Am primit o amenda prin posta de 50 ron pt. ca am depasit timpul de stationare cu 10-15 min. Ce se intampla daca nu platesc?;)
o puteti contesta daca nu vreti sa o platiti,
Cand o sa aveti nevoie de ceva de la primarie, vreo adeverinta, o sa va ceara sa platiti mai intai amenda.
In termenul lega de 15 zile de la semnare/primirea la domiciliu a procesului verbal,aveti posibilitatea sa contestati in instanta procesul verbal de contraventie daca puteti dovedi cu probe(acte,martori) ca acele consemnari ale agentului constatator nu sunt reale.
Puteti verifica procesul verbal si sub aspectul cauzelor de nulitate prev.de art.16,17,34 din OG nr.2/2001