avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate cipair

Activitate cipair

Buna ziua . Doresc sa aflu actiunile ce trebuie desfasurate pentru a lua doi minori de la mama lor , daca aceasta paraseste tara in repetate randuri ( fara a declara la Primarie , dir. asistenta sociala ) lasandu-i in " grija " actualului sot . Sunt probleme tensionate intre cei doi parinti ( mama si actualul sot ) si minori , datorate modului de educare ( jigniri , interziceri de la activitati sportive , confiscari de bunuri ce nu le apartin parintilor actuali , ... , impotrivirea de a tine legatura cu celalalt parinte , adica cu mine ) .
Mentionez ca minorii vor sa plece de acolo si sa se mute cu totul la mine .
As dori sa-i iau cat mai rapid de acolo . Consider ca nu este un mediu sanatos pt cresterea copiilor .
Va multumesc .
Buna seara .
Pensia a fost stabilita in functie de un venit mult mai mare decat am avut la data depunerii cererii de recalculare ( acesta este motivul pt recalculare ) . In perioada iulie 2015-februarie 2016 am avut un venit mai mic , motiv pentru care am cerut recalcularea . Din februarie 2016 am parasit tara pana in februarie 2017 ( in aceasta perioada am cerut sa se tina seama de salarul minim pe economie ) . La dosar am depus adeverinte de salar din perioada iulie 2015-feb 2016 . In vara anului 2016 am fost verificat atat la ITM cat si la primarie daca am venituri , de aici a reiesit ca nu am . Am specificat , atat inscris cat si oral ca doresc sa se calculeze salarul in functie de aceste venituri .
Surpriza , mi-a fost respinsa cererea pe motiv ca am fost plecat din tara ( fara sa se dovedeasca asa ceva , precum si lipsa unor venituri de " afara " ) pe motiv ca imi pot permite sa platesc pensia marita , fara a modifica pensia de intretinere .
Supararea mea vine de la modul cum este gandita aceasta situatie . Nu se tine seama de venituri oficiale ( depuse la dosar ) dar in schimb se tine seama de presupuneri fara probe ( pentru ca am plecat din tara , neexistand vreun act care sa dovedeasca asa cave ).
Doresc sa fac o plangere judecatorilor care au dat o asemenea sentinta . Din punctul unui om normal , consider ca este nedreapta aceasta sentinta .
Va multumesc pt timpul acordat .
Buna ziua . Doresc sa aflu cat timp poate urmari recuperarea unei sume da bani ( reprezentand restante la plata pensiei de intretinere ) de catre un judecator judecatoresc ? Este vorba de o suma de aproximativ 7000 de lei din perioada 2012- 2014 .
Este adevarat ca exista perioada de prescriptie ? De trei ani ? Se poate aplica si aici ?
Va multumesc anticipat .
Buna ziua . Nu am avut avocat . Cred ca totusi trebuie stabilita pensia in functie de venituri si nu pe o idee de genul : " lasa ca ai fost in strainatate si ai bani " . Trebuie ceva concret .
Repet mi-a fost ceruta o suma mai mare decât trebuia . Nu s-a luat in seama veniturile reale .
Din 2015 iulie , am avut venituri mai mici si din acest motiv am cerut recalculare . De cand am cerut recalculare am platit o treime din minimul net pe economie . Pe langa aceasta suma am sustinut si alte cheltuieli cu dorintele copiilor . Degeaba am spus in instanta . Nu m-a bagat in seama . In noiembrie s-a decis ca nu este fondat ceea ce cer . Avocata adversa cere la ITM sa vada daca am venituri si primeste raspuns ca nu am si tot nu este deajuns ca sa imi reduca pensia . Motivul ? Am lucrat afara ( fara sa se stabileasca vreun venit ) si .... pot sa platesc pensia marit . E ceva .... strigator la cer ce se intampla .
Cred doar in puterea lui Dumnezeu ca v-a face dreptate . Justitia Romana , partial , are o gandire stramba . Cu dovezi sustin asta .
Buna ziua ; simt nevoia de a va oferi cateva explicatii . Din strainatate am platit pensia de intretinere lunar iar in plus am suportat si alte cheltuieli generate de dorintele copiilor mei ( am doi copii ) . Nu este cazul sa va ganditi ca apelez la banii pe care ii ofer obligat de stat . Imi iubesc copiii si voi face tot ce imi sta in putinta sa fie sanatosi mintal si fizic .
Am cerut o parere despre o situatie anormala cu privire la stabilirea unei pensii de intretinere . Nu altceva .
Atata timp cat vor sa vina de tot la mine , cred ca este un semn ca le sunt alaturi si voi fi cat pot in viitorul lor .
Am simtit ca aveti o parere gresita si de aici a venit " interventia " mea de a va oferi mai multe explicatii .
Va multumesc pt timpul acordat mesajului dvs.
Multumesc . Si totusi daca este anormala ? Nu pot face nimic ?
Multumesc . Fac o plangere si trimit CSM-ului ?
Buna ziua
Doresc sa fac o " plangere " unui complet de judecata din cadrul unui Tribunal pt ca a dat o rezolutie anormala .
Mai concret : in 2015 , luna mai , am depus la Judecatorie o cerere de recalculare a pensiei de intretinere , pt ca nu mai aveam nivelul salarului la momentul stabilirii pensiei de intretinere . Dupa un an si jumatate de .... gandire si verificari , mi-a fost respinsa cererea pe motiv ca este nefondata . Mentionez ca din mai 2015 pana in februarie 2016 am avut venituri mai mici , iar din februarie 2016 , nu am mai avut nici un venit ( pt ca am plecat din tara ) .. In anul 2016 , s-au facut verificari la ITM ca sa se observe daca am venituri , precum si la Primarie ca sa se " vada " daca am activitati aducatoare de venituri . Raspunsul a fost clar . Nu am venituri si nici un loc de munca . Totusi Judecatoria prin judecatorul X da sentinta ca este nefondata cererea mea si hotaraste ca trebuie sa ramana la fel pensia de intretinere ( pe motiv ca am plecat intr-o tara straina si am posibilitati financiare ca sa platesc marit ; nu s-a specificat ce venituri as avea in alta tara ) . Am facut apel , avand ca rezultat acelasi mod de gandire .
Imi este respins apelul ca nefondat . Este strigator la cer , ce gandire stramba pot avea anumiti judecatori . Se demonstreaza ca nu am venituri si totusi imi este respinsa cererea de recalculare a pensiei de intretinere .
Intrebarea mea este : Unde ma pot adresa pt a face o plangere impotriva acestor STRAMBI in gandire ?
Va multumesc .:sorry: