Forum Discuţii juridice Executare silită Timp de solutionare a unei actiuni de executare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Timp de solutionare a unei actiuni de executare judecatoreasca pt restante la plata pensiei de intretinere .

Buna ziua . Doresc sa aflu cat timp poate urmari recuperarea unei sume da bani ( reprezentand restante la plata pensiei de intretinere ) de catre un judecator judecatoresc ? Este vorba de o suma de aproximativ 7000 de lei din perioada 2012- 2014 .
Este adevarat ca exista perioada de prescriptie ? De trei ani ? Se poate aplica si aici ?
Va multumesc anticipat .
cipair, utilizator
da, se poate aplica, insa prescriptia curge de la ultima notificare primita de la executor ( de la ultimul contact cu executatul )