avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate rebecagroza

Activitate rebecagroza

Răspuns la discuția conventie de partaj
Buna intrebare.Din pacate nu am citit-o,mai ales ca la acel moment nu exista nici o suspiciune din partea mea.Mai mult decat atat,ne-am inteles in fata notarului ca partajarea se va face in mod egal
Buna
Va rog sa ma ajutati cu un sfat
M-am casatorit in anul 2000.
In acest an,am impreuna cu sotul sa partajam bunurile comune,si am apelat la un birou notarial
Am semnat cnventia de partaj si m-am trezit ca am fost inselata,in sensul ca sotul a ramas cu cele 2 apartamente (cumparate in comun),obligandu-se sa-mi achite o sulta de 2000 euro.
Cum as putea ataca aceasta conventie?Va multumesc
Cum pot ataca
Răspuns la discuția contract de imprumut
Nu este vorba de speta mea personala ci de a unui vecin,care abia azi mi-a aratat contractul de imprumut in care este prevazut un termen de restituire.

Mentionez ca executrul judecatoresc l-a somat pe acesta din 99 si pana in prezent,deci nu cred ca ar fi prescrisa.

Acum creditorul vrea suma actualizata

Se poate face ceva?

Răspuns la discuția chitante pfa - numerotare
intrucat nu stiam cum urmeaza numerotarea....in sensul continuarii cu 49/2012 si 50/2012,sau reincepeam de la 1/2012 in acelasi chitantier
am urmatorarea situatie:

chitantier neinseriat cu 50 file
chitante pe 20111-48,raman 2 file

cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012?
va multumesc
Răspuns la discuția contract de imprumut
va multumesc pentru promtitudine

somatiile acelea nu intrerup prescriptia?
Buna seara

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta

In anul 1999,am incheiat la notar un contract de imprumut pt suma x,lasand gaj un teren,fara a stipula insa un termen pentru restituirea sumei
In timp am restituit banii carre creditor ,insa nu am consemnat niciunde acest aspect

De atunci,creditorul m-a tot somnat sa-i achit suma.
Nu este cumva prescrisa datoria?

Va multumesc


un contract de creditare srl,pote fi inregistrat la anaf?

exista posibilitatea ca scietatea debitoare sa vanda activele,si sa ma trezesc ca nu mai pot executa nimic
Răspuns la discuția Creditare societate
pai un act aditional la contract ar presupune si acordul celorlalti.......sunteti de parere ca imi pot declara creditul scadent fara acordul lor si fara hotarare aga?sau creditul este scadent de la data primei incasari intrucat,
la obligatiile debitorului in contractul de creditare scrie:'sa restituie suma primita in masura disponibilului aflat in caserie sau in cont,in baza unor dispozitii de plata ce vor fi semnate de catre creditor'

va multumesc pentru raspunsurile anterioare si astept in continuare sa ma indrumati.


PS.in prezent,nu se mai lucreaza,nu mai sunt incasari,se urmareste vanzarea utilajelor si inchiderea.se pare ca ceilalti asociati ignora cu desavarsire existenta acestui contract.

Răspuns la discuția Creditare societate
un act aditional ar presupune acordul celorlati asociati,lucru imposibil...........

trebuie sa aleg calea instantei,si aeasta sa stabileasca termen pt restituire.......ar fi ok?