avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate cosminemanuel

Activitate cosminemanuel

Mulțumesc. Deci odată ce am făcut o notificare nu pot fi acuzat de furt sau orice altceva dacă evacuez acele bunuri, da? De fapt, asta mă interesează.
Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor.
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari. Subsolul blocului este plin de obiecte sau bunuri apartinand proprietarilor/ fostilor proprietari. Am voie sa le evacuez si sa le arunc la gunoi? Exista un termen minim legal in care trebuie sa notific locatarii sa isi scoata voluntar bunurile abandonate la subsol? Multumesc
Lasati ca nu e schizofrenic, sa aiba halucinatii, ci doar un alcoolic nenorocit care terorizeaza tot cartierul cu urletele lui pline de cele mai jegoase cuvinte.
Ce ma intereseaza pe mine e daca pot face ceva impotriva lui cu ajutorul politiei locale, nu sa il vad internat fortat la psihiatrie
Deci, se poate face ceva? poate raspunde un avocat/ expert?
Multumesc

Normal ca are familie, locuieste cu nevasta, ambii sunt pe la vreo 70-80 de ani, imi e si mila de femeia aia, dar tipoul e de necontrolat.
Buna
Stau la bloc si in cartier exista un vecin care pe fondul unor probleme psihice, devine extrem de agresiv in limbaj cu toata lumea (adica injura urland). Ce se poate face in cazul lui? daca chem politia, primeste amenda pt tulburarea linistii publice? Trebuie sa am vreo dovada pentru a il amenda?
Multumesc
Buna ziua
Nu am deloc cunostinte de drept. As dori sa stiu daca procesele de faliment se judeca in sedinta publica? Va multumesc

Link catre dosar: [ link extern ]
Răspuns la discuția Timbru juridic pretentii CEC?
Nu, dar din cate am inteles citind un articol al unei (probabil importante) case de avocatura, este nevoie de o actiune in instanta.
Toate detaliile ref la acest subiect pe site-ul casei de avocatura:
[ link extern ] /
Buna ziua
In conformitate cu o ordonanta de guvern din 2014, persoanele care au carnete CEC de dinainte de 1989 pot sa isi ceara banii inapoi ( probabil stiti deja lucru acesta). As dori sa stiu insa daca si in cazul unui astfel de proces trebui sa platesc taxa de timbru judiciar?
Va multumesc anticipat

PS: Apropo, stie cineva ce fel de actiune juridica trebuie facuta pentru a imi recupera acesti bani? (adica pe cine va trebui sa dau in judecata) Am discutat deja cu un avocat detaliile incipiente, insa nu am cunostinte de drept.
Buna ziua!
Parintii mei au dat in urma cu 4 ani in arenda o suprafata destul de intinsa de tern catre o ferma agricola, insa de atunci administratorul firmei refuza plata arendei, motivand ca nu dispune de produsele agricole pe care ar trebui sa ni le dea (contractul prevede plata in natura). Aceasta insa este o minciuna, deoarece chiar sapatamna trecuta compania aceasta publicat un anunt de vanzare a peste 2000 de tone de porumb.

Ce pot face pentru a ii forta sa ne dea produsele la care avem dreptul? cu atat mai mult cu cat ferma agricola a ridicat dela autoritati subventia la care noi aveam dreptul (aceasta s-a facut cu acodul nostru)

Va multumec anticipat pentru raspunsuri si ajutor.