avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate calina_emilian

Activitate calina_emilian

mentionez faptul ca in perioada 1981-1985,am lucrat in lgrupa 2 de munca ,1985-1987,am fost elev in sc.militara iar din anul 1987 si pana in prezent am lucrat in sistemul de siguranta publica respectiv am beneficiat de gr. 1 si speciala de munca
data nasteri 12.06.1965,lucrez de la varsta de 16 ani iar in M.A.I.,daca se pune la activitate si scoala militara de 2 ani din anul 1985.
scuze dar cred ca nu m-am facut inteles.Pe unele saituri ale sindicatelor existe si criteriul la preconizatele disponibilizari a celor declarati apt limitat medical,pe langa celelalte criterii(abateri disciplinare,etc).Se poate sa fiu mai pe romaneste dat afara dupa atatia ani de munca fara sanctiuni,cu calificative de fb,fara a beneficia de pensie ?Totodata a-si dori sa va mai intreb daca am lucrat la siguranta publica toti acesti ani respectiv din anul 1987 si pana in prezent ,anterior scolii militare am mai lucrat 4 ani,pot face cerere de pensionare anticipata?









am urmat scoala de subofiteri Campina din anul 1985 pana in 1987,de atunci si pana in prezent lucrand ca subofiter de politie la o subunitate din cadrul I.P.J.Hunedoara,avand varsta de 45 ani.In ultima perioada datorite unei boli care a aparut datorite muncii din politie repectiv o boala de plamani si un diabet precum si alte boli am beneficiat de 120 zile concediu medical fiind declarat apt medical limitat.Mentionez faptul ca anterior scolii de politie am mai lucrat 4 ani ca muncitor la suprafata la o inteprindere miniera,avand o vechime totala in munca de 28 ani fara scoala militara.Doresc daca se poate sa ma informeze cineva daca sunt nevoit sa ma pensionez medical,daca beneficiez de salarii compensatori,si daca se poate ce pensie asi putea avea.Pe unele saituri ale sindicatelor la restructurari exista si criteriul celor declarati apt medical limitat.
pentru pretentii civile trebuie sa se adreseze instantei pe cale civile si nu penala.
Iar penal se poate deschide un nou proces numai daca au intervenit noi probe in favoarea reclamantului{expertize,martorii etc],sau se adreseaza unei instante superioare.
neinceperea urmariri penale se da atunci cand in cursul urmariri penale se constata ca exista o latura care impiedica inceperea U.P.conf.art 18 c.p.p exista una din cauzele care inlatura caracterul penal.,mai simplu fapta nu imbraca caracterul penal al unei fapte de ex,nu prezinta pericol social,nu exista o latura subiecta nu exista faptuitor,,Asfel in concluzie si in intelesul tuturor fapta ori este contraventie ori nimic.
: 45 ani politist pensionare
am 45 de ani lucrez ca subofiter M.A.I,din anul 1985,incluzand scoala de subofiteri de 2 ani,anterior am mai lucrat 4 ani,repectiv de la varsta de 16 ani,doresc sa aflu o modalitate de pensionare si daca se poate si ce pensie a-si putea lua ,ma intereseaza orice modalitate,si daca se poate o valoare aproximativa a pensiei.