avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate vladionut

Activitate vladionut

va multumesc frumos pentru sfaturi si pentru pareri...am resit sa strang ceva documentatie si sa pun cap la cap un dosarel...urmeaza sa merg la un avocat si sa vad ce se poate rezolva in situatia de fata. respectele mele pentru promptitudine. o seara buna
exact aceste prevederi ale legii 136 per 1995 le-au invocat si ei in motivarea chemarii in instanta....insa nu cred ca s-ar pune problema sa platesc in solidar cu asiguratorul meu o dauna pe care ar fi trebuit sa o suporte acesta..tinand cont ca polita pe care am incheiat-o a fost valabila si se presupune ca acopera niste riscuri...valoare reparatiei auto prejudiciat a fost de 121 milioane vechi...deci nu are cum sa depaseasca pretul masinii (nr seat leon) neexistand alte daune sau victime umane....o caut sa citesc cate ceva in domeniu si sa parcurg si topicurile deschise anteroir pe aceste subiecte...
buna ziua.as dori sa va cer o parere in legatura cu demersurile ce trebuiesc facute referitor la chemarea mea in instanta ca si intervenient fortat alaturi de o firma de asigurari, pentru acoperirea unei creante a unui alt asigurator.pe scurt, a fost vorba de un accident auto-tamponare usoara care s-a solutionat printr-un constat amiabil insa cel pagubit si-a reparat masina pe casco iar firma a dat in judecata asiguratorul meu pentru neplata reparatiei din service.mai departe s-a ajuns si la citarea mea,find deschis un dosar pe rolul judecatoriei sector 2 imputandu-mi-se o cota parte din suma totala.e legal demersul? exista vreo cale de atac? va multumesc frumos
Răspuns la discuția Ce poate si ce nu poate o P.F.A.
multumesc frumos pentru opinie.
Răspuns la discuția Ce poate si ce nu poate o P.F.A.
poate parea o intrebare banala insa am vazut topicul si am zis ca e locul potrivit.legat de statutul pfa: exista sau se poate atribui un cod IBAN ? in ideea platii taxelor si etc in mediul online.va multumesc
va multumesc frumos pentru sfaturi.de luni voi incepe gradual cu actiunile impotriva ASIROM in speranta ca se rezolva ceva pe cale amiabila.
cu respect
cu respect.
-problema sta in felul urmator:sunt asigurat Casco la firma ASIROM iar in lunie am avut deschis un dosar cu regres, asiguratorul urmand a-si recupera dauna de la rca-ul responsabilului cu accidentul(in speta Carpatica iar asta spune tot);la acel moment singurele aspecte discutate cu unul din reprezentantii firmei ASIROM au fost legate de faptul ca nu voi inregistrat cu dauna in derularea contractului avand in vedere caracterul actiunii in regres exercitat si totodata ca se poate pune problema achitarii in avans a ratelor prevazute in contract in cazul in care reparatia va depasi un cuantum anume, neavand alte obligatii contractuale.
-in momentul de fata ma aflu la un al doilea incident, de data aceasta eu fiind cel responsabil si implicit nevoit sa apelez la polita Casco ASIROM pentru remedierea pagubelor autoturismului;
INSA iar in urma deschiderii dosarului de dauna si a constatarii amanuntite efectuate de SERVICE, concretizata in emiterea unui deviz estimativ, sunt instiintat telefonic de catre personalul ASIROM despre faptul ca mi se va lua in calcul si suma folosita anterior si ca exista sanse sa platesc din buzunar o eventuala diferenta intrucat nu am reintregit suma asigurata.
DOLEANTA :aveau obligatia cei de la Casco sa ma instiinteze in legatura optiunea de reintregire a sumei asigurate,ce e prevazuta si in contract insa nicidecum pentru dosarele cu regres , in urma careia imi exprimam acordul sau refuzul in scris luand la cunostinta implicatiile ulterioare?
--in urma unor discutii cu personalul din sucursala unde am incheiat polita mi s-au prezentat niste scuze puerile, spunandu-mi-se ca pentru ei este o situatie total noua intrucat procedura lor nu impunea instiintarea asiguratului despre prima suplimentara pentru reintregirea sumei asigurate in cazul dosarelor cu regres.
--mai mult mi s-a pus in vedere sa ma incadrez cu reparatia masinii in suma ramasa disponibila pentru a evita situatia in care voi fi nevoit sa achit o diferenta pentru a-mi putea lua auto din service.
de facto: suma asigurata este de 4413 euro
valoare reparatie conform dosar cu actiune in regres 7500 lei
deviz estimativ conform noului dosar de dauna 9650 lei
mecanismul celor de la casco decurge in felul urmator--cf. politei casco pentru ca auto sa fie reparat se ia in calcul un procent de 0.8% din suma asigurata adica 3530 euro, din aceasta suma scazandu-se dauna din dosarul cu regres pentru ca in final sa raman doar cu aprox 1750 euro.situatie aberanta pentru ca din start reparatia noua depaseste fondul existent si existand o probabilitate mare sa fiu nevoit sa achit eu diferenta ceea ce mi se pare ilogic.adaug faptul ca nu inteleg acest algoritm ce pleaca d ela premisa ca din suma asigurata de retine acel procent de 0.8% desi nu se pune in discutie dauna totala.chiar nu mai sttiu ce sa inteleg............
IN SPERANTA CA AM FOST DESTUL DE CLAR IN DETALIREA SPETEI V-AS FI RECUNOSCATOR DACA MI-ATI PUTEA OFERI CATEVA SFATURI SI EVENTUAL O REZOLVARE PENTRU ACEASTA PROBLEMA .
pentru eventulale detalii va pot sta la dispozitie la nr 0723 924 476