avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate nico1_ro

Activitate nico1_ro

Buna ziua. Am citit tot ce am gasit publicat pe acest site dar nu m-am lamurit.
Va rog daca se poate sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari ref la activitatea 2011/2012:
1) 16% platesc in contul bugetului de stat ?
2) 16% se aplica la diferenta dintre venituri incasate si cheltuieli pt obtinerea de venituri (fara contributiile solciale)?
3) impozitul pe profit se declara prin decl 200 ? mai trebuie alta declaratie in plus ?
4) 5,5%, 0,85%, 31% se aplica la venit net ?
5) 5,5%, 0,85%, 31% se platesc in contul bugetelor de asigurari sociale ?
6) 5,5%, 0,85%, 31% se declara prin ce declaratie,unde se depune aceasta si care sunt termenele de depunere ?
Va multumesc.
Pe 8 decembrie primul copil a implinit 2 ani, iar pe 10 ianuarie 2011 se va naste al 2-lea copil.
1) Pentru perioada 8 decembrie si pana nasc trebuie sa cer concediu medical ?
2) Dupa ce nasc, trebuie sa mai am concediu medical cele 42 zile lucratoare ?
3) La calculul indemnizatiei pt crestere copil 2011 se iau in calcul indemnizatiile primite in 2010 ?
Va multumesc.
Va multumesc.
Sunt in crestere copil, primul copil implineste 2 ani pe 5 decembrie 2010, al doilea copil se va naste pe 7 ianuarie 2011.
1. Cum se calculeaza indemnizatia pt crestere copil de la 2 la 3 ani pt primul copil ? (mentionez ca are certificat )
2. Daca nu as solicita indemnizatia mentionata la pct 1, cum s-ar calcula indemnizatia pentru al 2-lea copil ?
3. Trebuie sa iau vreun concediu medical dupa nasterea celui de al 2-lea copil ?