avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Activitate ambpaul

Activitate ambpaul

Răspuns la discuția accident circulatie cu deces
daca e cu deces aveti de asteptat eu stau din noiembrie 2010 sa termine politia dosarul si acuma nu au bani sa plateasca expertiza si uite asa la 30 zile ma duc sa prelungesc dovaada si tot asa ma intalnesc cu politia care se ocupa de caz si nu s-a aprobat plata expertizei min de interne nu are bani si sta dosarul la politie ....pana cand pana la calendele grecesti.................................la mine a fost inafaraa localitatii biciclist cu alcolemie 1.55 fara nici o semnalizare s-a izbit inaripa dreapta .....si stau .........

Am mai s cris despre accidentul meu cu un biciclist beat noaptea inafara localitatii nesemnalizat absolut deloc nici el nici bicicleta
mi-a iesit expertiza extrajudiciara platita de mine viteza 66 km/h inafara localitatii si alcolemia la biciclist 1.55 .........concluzia GENERALA nu putea fi evitat in nici o circumstanta ce s-ar putea intampla la expertiza comandata de politie cat de diferita ar putea fi
Stiu ca oricum politia trimte dosarul la expert si asta nu se schimba daca am angajat eu altul, problema e ca am discutat si cu alte persoane care au mai trecut prin asa ceva si .....au fost chemati au ales un expert de pe o lista si tot asa .....aici nici macar necropsia nu a iesit la dosar .....nici alcolemia biciclistului nu o stiu .....si faza cu procesul verbal chiar ma blocheaza .......oricum avocatul angajat stie ce face e seful baroului .....si ca atare nu spune degeaba sa stam sa asteptam....pe mine ma socheaza indolenta din sistem .....cum e posibil asa ceva la o luna juma de la producere ...............
Este posibil ca la o luna jumatate de la producerea accidentului, politia sa nu aiba inca semnat procesul verbal de constatare la fata locului in care apar masuratorile semnat de unul dintre martorii care au asistat la masuratori ?????
La accident nu a fost nici un martor, politia cand a venit a luat de pe strada doi martori iar un al treilea a fost un coleg de servici de al meu care a ajuns ulterior producerii accidentului .....
Am angajat avocat si cand am fost cu el la politie nu am putut lua o copie a acestui proces verbal pentru ca nu era semnat de unul din cei doi martori luati de politie de pe strada ......................
Am angajat si un expert dar nici acesta nu poate face nimic fara acest proces verbal ..........................
In cat timp am dreptul la acest document .....cat poate dura pana se misca ceva in dosar .....nu stiu absolut nimic avocatul spune sa stau linistit si sa astept ca dureaza foarte mult, familia a inceput cu amenintari si tot asa ......daca as avea procesul verbal de la fata locului expertul pus de mine ar putea determin aviteza de evitare ....si s-ar mai limpezi un pic apele .....biciclist nesemnalizat beat inafara localitatii noaptea ......
La tot ce am scris mai sus se mai aduga si o alcolemie a biciclistului de 1.55
este posibil ca rezultatele necropsiei sa apara la interval de o luna ............deja a trecut o saptamana si nu se stie nimic de aclolemia biciclist ..........nu se afla nimic.............
Din masuratorile de la fata locului am inteles ca ar reesi o distanta de 62 metri, dar in momentul franarii implicit producerii accidentului roata din fata dreapta a trecut peste bicicleta nu stiu de cea din spate, poate influienta distanta de franare, ca atata timp cat roata era pe bicicleta sigur nu avea aderenta la franare ......
Nu stiu exact ce fac in continuare ........din punctul de vedere al politiei este vina in totalitate a biciclistului ..........da nu stiu ce intorsatura pot lua lucrurile ..........
In cazul in care dupa determinarea vitezei reise ca as fi vinovat datorita vitezei si ar ramane in totalitate vina mea, chiar daca mi-a virat brusc stanga in fata si inca nu stiu .......exact dar se pare ca ar avea si alcool biciclistul evenualele daune materiale ar fi acoperite cumva de societatea de asigurare cu RCA nu am casco si am ramas si fara masina oricum .........accidentul s-a produs inafara localitatii undeva la maxim 100 200 metri de indicatorul de iesire din localitate ........
Nu stiu cat ar iese viteza din expertiza, masina a fost dusa in service si e ok la sistemul de franare, problema apare la distanta de franare masurata in jur de 62 metri de la ochelari care erau undeva langa acostament nu e distanta de la victima la masina ....asta nu o stiu ......masina e cu abs si urme de franare sunt 0 iar dupa impact am ramas pe banada care ma deplasam nu m-am oprit pe contrasens .........a fost prea din scurt aparitia a virat brusc la stanga atunci l-am vazut nu am avut timp de nici o reactie si pe el l-a aruncat sus pe masina iar bicicleta am trecut cu rotile din dreapta peste ea ............nu avea absolut nimic de semnalizare nici vesta si nici lumina pe bicicleta .........in plus astept sa vad si rezultatele alcolemiei la el ......ar fi fost vazut in bar cu jumatate de ora inainte ..........
S-a intamplat pe la orele 18.21 intuneric bezna inafara localitatii a aparut brusc in partea dreapta nici nu am realizat ce se intampla, l-am lovit in plin pe el l-a aruncat peste masina de la locul unde a cazut masina s-a oprit la vre-o 20 metri iar bicicleta a intrat sub masina pe partea dreapta, la masuratori de la o caciula de pe carosabil pana la masina a iesit 62 metri politai deocamdata nu spune nimic de incadrare ...............victima a decedat la spital ..............cum se poate face incadrarea ........totul s-a intamplat inafara localitatii si cred ca el a virat stanga ca am inteles ca era in fata casei masina a ramas pe sens de mers e skoda cu abs bicicleta fara nici un fel de semnalizare si el fara vesta ....nu stiu de alcool la el la mine 0.00