avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate roland62

Activitate roland62

Buna ziua, am 58 ani, ar trebui sa ies la pensie la 65 ani. Pentru 6 ani lucrati in grupa 2, primesc reducere 2 ani. De maine, 03.10.2020, intra in vigoare Legea 212/2020, conform careia locuitorii din Turda primesc reducere de 2 ani la varsta standard de pensionare. Intrebare : se cumuleaza cele 2 reduceri, adica eu voi avea o reducere de 4 ani, putand iesi astfel la pensie la 61 de ani ? Multumesc pentru un raspuns ! Roland Gergely, Turda.
Am avut de la varsta de 10 ani astigmatism miopic, tratat cu ochelari corespunzatori, care au evoluat de la -2 la -9.
In anul 2012 am fost diagnosticat cu cataracta la ambii ochi, ca urmare am fost operat si m-am ales cu 2 cristaline artificiale. Rezultatul a fost foarte bun, mi s-a imbunatatit foarte mult vederea. Dar, dupa doi ani, in 2014, am suferit o dezlipire de retina la ochiul stang. De atunci am fost operat de vreo 3-4 ori, am ulei siliconic in globul ocular, dar se pare ca retina nu vrea sa sa lipeasca la loc. Merg la control din 3 in 3 luni, intre timp m-am ales si cu glaucom la ambii ochi, cu tratament picaturi oculare. Cu ochiul stang practic nu vad decat ceata, cu ochiul drept vad corespunzator cu cristalinul artificial implantat. Port ochelari .
Pot fi incadrat in grad de handicap ?
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune intarziata
Apartamentul este in mun. Turda, jud. Cluj.
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune intarziata
Va multumesc pentru raspuns. Cu stima,
Buna seara,
In cauza este apartamentul parintesc, care are ca proprietari in contract pe mama si tata. Apartamentul a fost cumparat de la stat in anul 1991, prin CEC, ultimele rate fiind achitate in avans in 1995 de catre mama dupa moartea lui tata ( 1995). Am ramas trei urmasi: mama ( 80 ani), eu si fratele meu. Dupa moartea tatalui, in apartament am ramas eu cu mama, deoarece fratele este casatorit si locuieste separat din 1992. Nu am efectuat succesiunea dupa tata. As vrea sa stiu cam ce ne asteapta, ce taxe vor trebui platite, ce acte, etc. Va multumesc pentru raspuns ! Cu stima.
Răspuns la discuția recuperare taxa poluare(auto)
Buna seara,
Caut informatii despre posibilitatea recuperarii taxei de prima inmatriculare ( poluare ) platita pentru masina achizitionata in iunie 2008 din Germania.
Informatiile de pe net sunt atat de neclare incat mi-am permis sa va intreb daca am vreo sansa de recuperare a banilor, prin intermediul dumneavoastra.
Va dau urmatoarele date :
- am achizitionat in data de 26.06.2008 un autoturism OPEL VECTRA B, 1995 cmc, an fabricatie 2000, pe motorina din localitatea Ludwigsburg, Germania, cu suma de 5000 euro.
-in data de 31.07.2008 am primit decizia de calcul a taxei de poluare 24352/31.07.2010,, in valoare de 8618 lei, emisa de Administratia finantelor publice a mun Turda, unde domiciliez.
am platit aceasta suma in data de 08.08.2008, in baza chitantei 1245991.

Va rog foarte mult sa imi raspundeti daca se mai poate recupera aceasta taxa si daca da, care sunt conditiile dumneavoastra pentru a va ocupa de acest caz ?
Va multumesc,
Cu stima, Roland Gergely.