Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am 58 ani, ar trebui sa ies la pensie la 65 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am 58 ani, ar trebui sa ies la pensie la 65 ani. Pentru ...

Buna ziua, am 58 ani, ar trebui sa ies la pensie la 65 ani. Pentru 6 ani lucrati in grupa 2, primesc reducere 2 ani. De maine, 03.10.2020, intra in vigoare Legea 212/2020, conform careia locuitorii din Turda primesc reducere de 2 ani la varsta standard de pensionare. Intrebare : se cumuleaza cele 2 reduceri, adica eu voi avea o reducere de 4 ani, putand iesi astfel la pensie la 61 de ani ? Multumesc pentru un raspuns ! Roland Gergely, Turda.
Reducerea de 2 ani de la art.65(5) nu se cumulaeza cu alte reduceri de varsta..