avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate monicalucan

Activitate monicalucan

Buna ziua,sunt divortata din 2000 fara acte din 2003 legal,am un baiat de 14 ani din aceasta casatorie.Am divortat,baiatul a ramas la mine iar fostul sot a fost obligat la penia alimentara in valoare de 105 ron/luna.Din 2000 si pana azi am primit o data 1500ron si de cateva ori cate 100ron,mereu se justifica ca nu are bani si nu are de unde sa mi plateasca.Intre timp s a casatorit si el nu are copii, cat din salariul lui este obligat legal sa plateasca pensia alimentara??Unde ma pot adresa pentru a mi intra in drepturile care trebuie sa le primeasca baiatul meu??,Ce se va intampla daca el nu mi plateste pensia alimentara??
Buna ziua,stie cineva vre o banca acum care pe timp de criza ofere credite societatilor care au probleme??,am inteles ca exista un credit pentru trezorerie.,nu stiu mai multe
Buna seara vreau sa stiu si eu cum pot inchide o firma cu datorii??,cum o pot baga in faliment?,insolventa?? Stie cineva daca este necesar sa platesc si penalizarile in cazul unor datorii la bugetul de stat??Am penalizari aproape cat suma de plata.
Buna ziua ,am si eu o problema si va rog sa ma ajutati sa o rezolv
Am o societate comerciala mai exact un mic magazin de cartier din 2003,sunt administrator si asociat unic in aceasta firma.Din 2007 am cam intrat in datorii (am avut niste probleme de sanatate,familiale ) si inca platesc la ele si nu se observa deloc.Mai exact in 2007 mi am mai deschis un punct de lucru am avut 4 angajati in acel an,aveam si chirie de plata si multe alte cheltuieli,din acel moment am tot ramas cu datorii care in acest moment nu le mai fac fata.Lunar platescbani pentru cartile de munca si impozit (aceasta este datoria care o am la stat pentru cartile de munca si impozitul). In acest moment nu mai am decat un angajat.Am fost la administratia financiara si am scos o fisa sintetica in acest moment ,35867 ron este datoria la care se adauga penalizarea de 179018.Ma depaseste aceasta suma,eu nu am acesti bani,nu am de unde sa i dau.De la administratie mi s a spus ca trebuie sa i platesc ,vor veni si mi vor lua bunuri de pe firma (pe firma nu am decat mobilier care l am achizitionat in 2007) sau ma vor executa silit pe mine ca persoana juridica fiind administrator(eu nu am nimic casa,masina sau alte bunuri).Ce se intampla in cazul asta??.Vreau sa platesc dar esalonat ,nu am atatia bani.Mi sa spus sa platesc si sa fac un angajament de plata ca voi plati.Am tot auzit atatea variante ca nu stiu ce sa mai cred.Am si 2 copii care trebuie sa i intretin daca vor veni sa mi i a marfa din magazin nu voi mai avea cu ce sa platesc ,nu mi mai pot lua acel angajament de plata daca imi vor lua marfa.Ce pot face in acest caz?Vreau sa ma ajutati si sa mi da ti un sfat.

Astept raspuns.,multumesc mult