avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela c

Activitate mihaela c

Răspuns la discuția dosar cadastru nerezolvat
am intrebat chiar azi la primarie(se stie cum functioneaza cele de la tara) si mi s-a spus ca inca nu s-a format comisia(!?) cineva mi-a spus ca as putea da primaria in judecata si cu ajutorul unui avocat sa se rezolve. dar nu stiu la cat se ridica onorariul unui avocat in acest caz si in cat timp s-ar rezolva. poate ma lamuriti in acest aspect. multumesc.
buna ziua. locuiesc cu socrii mei care vor sa ne dea prin vanzare cumparare o parte din suprafata curtii si o parte din casa in care locuim cu totii. problema este ca pe titlul de proprielate este trecut un nr. de metri mai mic decat in realitate.ce stim pana acum este ca trebuie sa se ia o parte dintr-un teren de la camp pentru a se putea modifica titlul si astfel sa se poata face cadastrul. diferenta de suprafata dintre nr real si cel inscris pe titlu este de 650 mp.
am depus la primarie actele, de un an de zile, si inca nu s-a rezolvat nimic. ce ar trebui sa fac pt. a rezolva acest dosar?
Parintii mei vor sa-mi lase mostenire apartamentul lor, dar vor sa stie ce au de facut pentru ca fratele meu sa nu poata ataca acest testament.
Ei spera sa existe o modalitate (certificat medical, martori, ceva...)prin care sa fie siguri ca decizia lor nu va putea fi contestata.
Multumesc din suflet!
Inainte de casatorie am devenit proprietara unui teren.Parintii mi l-au dat prin act de vanzare-cumparare.
Vreau ca sotul meu sa aiba aceleasi drepturi ca si mine asupra acestui teren.Adica sa fie si el proprietar.Ce pot face?
Multumesc anticipat.
Mii de multumiri! Sunteti o raza de soare!
Multumesc foarte mult!
As vrea totusi sa mentionez ca fiica mea nu are 10 ani impliniti, ii va implini peste cateva luni.Poate fi aceasta o problema, in cazul in care nu vreau sa astept pana la implinirea varstei de 10 ani?
Buna seara.Sunt casatorita din vara acestui an, dar locuiesc impreuna cu sotul meu si cu fetita mea in varsta de 10 ani, de aproape 4 ani.La nasterea copilului, nefiind casatorita, am fost inspirata sa nu trec in certificatul de nastere numele tatalui, bineinteles cu acordul acestuia.
Sotul meu doreste sa o adopte pe fetita mea, iar eu sunt de acord.
Va rog sa-mi spuneti, care sunt demersurile pe care trebuie sa le realizam pentru indeplinirea acestei adoptii?Ce acte sunt necesare si care ar fi costul, cu aproximatie?
Multumesc anticipat.