Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... demersuri adoptie de catre sotul mamei in cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

demersuri adoptie de catre sotul mamei in cazul copilului fara tata in certificatul de nastere

Buna seara.Sunt casatorita din vara acestui an, dar locuiesc impreuna cu sotul meu si cu fetita mea in varsta de 10 ani, de aproape 4 ani.La nasterea copilului, nefiind casatorita, am fost inspirata sa nu trec in certificatul de nastere numele tatalui, bineinteles cu acordul acestuia.
Sotul meu doreste sa o adopte pe fetita mea, iar eu sunt de acord.
Va rog sa-mi spuneti, care sunt demersurile pe care trebuie sa le realizam pentru indeplinirea acestei adoptii?Ce acte sunt necesare si care ar fi costul, cu aproximatie?
Multumesc anticipat.
Este o procedura delicata care necesita asistarea dvs. de catre un avocat.
Actiune la Tribunalul de acre apartineti.
Persoanele care trebuie sa consimta la adoptie sunt urmatoarele:
a) parintii firesti sau, dupa caz, tutorele copilului ai carui parinti firesti sunt decedati, necunoscuti, declarati morti sau disparuti ori pusi sub interdictie, in conditiile legii;
b) copilul care a implinit varsta de 10 ani;
c) adoptatorul sau, dupa caz, familia adoptatoare.

a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
b) certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;

e) certificatele de nastere ale adoptatorului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, in copie legalizata;
f) certificatul de casatorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, in copie legalizata;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupa caz, al fiecarui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris;
Multumesc foarte mult!
As vrea totusi sa mentionez ca fiica mea nu are 10 ani impliniti, ii va implini peste cateva luni.Poate fi aceasta o problema, in cazul in care nu vreau sa astept pana la implinirea varstei de 10 ani?
Nu. Nu trebuie sa asteptati pana la implinirea varstei.
Pot fi adoptati si copiii care nu au implinit 10 ani.

Dar legea prevede ca:
"Adopţia nu va putea fi încuviinţată fără consimţământul copilului care a împlinit vârsta de 10 ani".
Adica, daca copilul implineste 10 ani, instanta nu va putea pasi la incuviintarea adoptiei, daca nu ia si consimtamantul copilului. (sub aceasta varsta, instanta nu e obligata sa /poate incuviinta si fara sa ...Acesta este sensul dispozitiei)
romascanu, moderator
Mii de multumiri! Sunteti o raza de soare!