avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sa trec copilul sotiei pe numele meu!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sa trec copilul sotiei pe numele meu!!!

ce proceduri trebuiesc facute k sa trec copilul sotiei pe numele meu??
Cel mai recent răspuns: spiridon vasilica , utilizator 14:57, 27 Septembrie 2009
Trebuie sa-l adoptati. Aici aveti nevoie de acordul tatalui.
Sa inteleg ca nu e copilul dvs. - daca doriti sa va poarte numele si sa beneficieze de toate drepturile ce decurg din aceasta, calea potrivita este adoptia! =D>
Cati ani are copilul? Pentru ca , in cazul in care e major, consimtamantul parintelui firesc nu mai este necesar. Aveti toate raspunsurile in Legea 273/ 2004 privind regimul juridic al adoptiei.
Indiferent de varsta copilului singura cale de a-l trece pe numele dvs este ADOPTIA!
SUCCES!
=D>
daca este major nu poate fi adoptat !!

Alte discuții în legătură

Adoptie minor iulia_trad_04 iulia_trad_04 Buna ziua, Acum doi ani am divortat, iar baietelul mi-a fost incredintat mie. Tatal biologic nu isi viziteaza fiul si nici nu ii plateste pensia ... (vezi toată discuția)
Adoptie ContSters70444 ContSters70444 Buna ziua, Am doi copii din prima casatorie, de 11 si 8 ani, incredintati spre crestere si educare mie conform unei H.J. Din a doua casatorie mai am inca un ... (vezi toată discuția)
Adoptia alina nica alina nica sunt divortata si recasatorita cu un copil din prima casatorie.sotul meu vrea sa treca copilul pe numele lui deoarece tatal biologic nu a vizitat niciodata ... (vezi toată discuția)