Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sa trec copilul sotiei pe numele meu!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sa trec copilul sotiei pe numele meu!!!

ce proceduri trebuiesc facute k sa trec copilul sotiei pe numele meu??
Trebuie sa-l adoptati. Aici aveti nevoie de acordul tatalui.
Sa inteleg ca nu e copilul dvs. - daca doriti sa va poarte numele si sa beneficieze de toate drepturile ce decurg din aceasta, calea potrivita este adoptia! =D>
Cati ani are copilul? Pentru ca , in cazul in care e major, consimtamantul parintelui firesc nu mai este necesar. Aveti toate raspunsurile in Legea 273/ 2004 privind regimul juridic al adoptiei.
Indiferent de varsta copilului singura cale de a-l trece pe numele dvs este ADOPTIA!
SUCCES!
=D>
daca este major nu poate fi adoptat !!