Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament fara riscuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament fara riscuri

Parintii mei vor sa-mi lase mostenire apartamentul lor, dar vor sa stie ce au de facut pentru ca fratele meu sa nu poata ataca acest testament.
Ei spera sa existe o modalitate (certificat medical, martori, ceva...)prin care sa fie siguri ca decizia lor nu va putea fi contestata.
Daca sunt motive, parintii dvs. pot apela la "dezmostenire"...testamentul nu poate incalca rezerva succesorala...astfel ca, acesta va putea fi atacat.
www.avocatnet.ro/content/cau...
Parintii va pot lasa prin testament doar partea care nu incalca rezerva succesorala ( care este de 2/3 impartit la numarul de copii).Daca rezerva este incalcata, fratele va obtine in instanta acea parte. Puteti incerca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere .In acest caz puteti proba executarea obligatiei de intretinere.
Testamentul poate fi atacat de rezervatari, ca si donatia.Puteti incheia un contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager, pana la decesul parintilor.