avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate DIACHIRIAC

Activitate DIACHIRIAC

Buna ziua,
La o firma un salariat a furat marfa. A recunoscut fapta si vrea sa plateasca marfa furata. Pentru a putea recupera prejudiciul de la el trebuie sa ii fac factura pentru respectiva marfa sau e suficient doar procesul verbal si decizia de imputatie ?

Multumesc anticipat.
Oficial va apare ca eu am construit casa. Deci proprietarul nu imi vinde decat terenul + autorizatie de constructie.
Buna ziua! Am sa expun si eu o problema cu care ma confrunt si din pacate nu am cu cine sa ma sfatuiesc. Voi cumpara un teren pe care se construieste o casa. Casa respectiva va fi impartita in 2 duplexuri (vor locui 2 familii ). Eu voi cumpara decat terenul aferent unei jumatati de casa. Casa nu o voi cumpara, ci va apare ca mi-am construit-o eu in regie proprie.
Autorizatia de constructie este insa pe toata casa.
Intrebarea mea este daca este legal si ok ca autorizatia de constructie a casei sa se poata imparti , avand in vedere ca eu voi cumpara doar terenul aferent unui duplex ?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Multumesc de raspuns!
Insa in decont nu prea stiu pe ce linie sa trec aceste livrari intracomunitare.
Eu oscilez intre randul 1 si randul 3 din decont. Sincera sa fiu nu prea inteleg deosebirea intre cele 2 randuri.
Buna ziua!
Am urmatoarea problema : firma la care lucrez aduce masini noi din India si Turcia. Aceste masini nu vin direct in tara , ci ajung in Slovenia (unde se face vama ). O parte din masini vin in tara (Romania) , o parte se vand direct din Slovenia catre alte tari din UE (Polonia, Germania). -Deci acestea nu mai ajung in Romania.
Intrebarea mea este daca aceste vanzari se considera livrari intracomunitare si pe ce rand le trec in decont.
Precizez ca primesc cod de Tva de la partenerii externi .
Multumesc anticipat !