Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imputatie salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imputatie salariat

Buna ziua,
La o firma un salariat a furat marfa. A recunoscut fapta si vrea sa plateasca marfa furata. Pentru a putea recupera prejudiciul de la el trebuie sa ii fac factura pentru respectiva marfa sau e suficient doar procesul verbal si decizia de imputatie ?

Multumesc anticipat.
Cu decizia de imputare ar trebui sa il actionati in instanta si doar astfel va recuperati prejudiciul. E mai indicat un angajament de plata al salariatului , document care reprezinta implicit recunoaterea prejudiciului produs de catre acesta.
Facti-i factura, salariatul sa intocmeasca angajamentul de plata, sa achite marfa si v-ati inchis si in contabilitate.