Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie impartita in doua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie impartita in doua

Buna ziua! Am sa expun si eu o problema cu care ma confrunt si din pacate nu am cu cine sa ma sfatuiesc. Voi cumpara un teren pe care se construieste o casa. Casa respectiva va fi impartita in 2 duplexuri (vor locui 2 familii ). Eu voi cumpara decat terenul aferent unei jumatati de casa. Casa nu o voi cumpara, ci va apare ca mi-am construit-o eu in regie proprie.
Autorizatia de constructie este insa pe toata casa.
Intrebarea mea este daca este legal si ok ca autorizatia de constructie a casei sa se poata imparti , avand in vedere ca eu voi cumpara doar terenul aferent unui duplex ?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cine urmeaza sa construiasca? Dvs.?
Oficial va apare ca eu am construit casa. Deci proprietarul nu imi vinde decat terenul + autorizatie de constructie.