Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie duplex
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie duplex

Salutare.

Doresc sa-mi construiesc un duplex impreuna cu sora mea. Intrebarea e cum pot face ca toate actele sa fie din start pe ambele persoane:
- eu 50%
- sora cu sotul ei 50%

Practic ma intereseaza ce implicatii sunt la construirea casei, ce acte ar trebui facute si daca pot pune pe cineva imputernicit in locul meu avand in vedere ca eu nu sunt in tara.

Multumesc mult de ajutor!
Fie construiti separat, obtinand fiecare autorizatie de constructie in parte, iar la terminarea acesteia o inscrieti fiecare separat in proprietate, fie construiti in coproprietate urmand ca mai apoi sa faceti o iesire din indiviziune.
Apelati la un jurist care sa va consilieze.
Terenul pe numele cui este?
Daca doriti ca acea constructie sa fie in acele cote specificate pe numele persoanelor indicate de dvs , atunci veti face cererea pentru eliberarea certificatului de urbanism de construire in numele acelor persoane , obtinand avizele si ulterior autorizatia de construire pe numele tuturor.B-)
Succes!
:luck:
Adevarat a Inviat!

Terenul nu e inca achizitionat; sunt in stadiul final al tratativelor. Tocmai de asta intreb daca se pot face toate actele in asa fel incat sa fim trecuti fiecare cu partea lui, dar practic sa fie o singura constructie, un singur proiect. Asta e si ideea la duplex, sa reduci din cheltuieli; altfel nu are rost.

M-am gandit si la varianta in care facem totul pe un singur nume dupa care se face act de vanzare-cumparare. Din pacate vad urmatoarele dezavantaje majore:

1. In momentul cand se va face credit pentru constructia locuintei, se va ipoteca atat terenul cat si constructia in since, si pana nu se achita creditul, nu se va putea vinde nimic.

2. Vanzarea inseamna practic niste sume cheltuite pentru o tranzactie care nu are rost, pentru ca in fapt totul se construieste cu aportul partilor, si la final nu se face o vanzare reala.
cumatru, utilizator
Buna ziua! As fi curioasa cum ati rezolvat pana la urma, in aceeasi situatie ma aflu si eu, dorind sa contruiesc un duplex impreuna cu parintii mei, dar fiecare sa fie proprietar pe partealui inca de la inceput..multumesc

cumatru a scris:

Adevarat a Inviat!

Terenul nu e inca achizitionat; sunt in stadiul final al tratativelor. Tocmai de asta intreb daca se pot face toate actele in asa fel incat sa fim trecuti fiecare cu partea lui, dar practic sa fie o singura constructie, un singur proiect. Asta e si ideea la duplex, sa reduci din cheltuieli; altfel nu are rost.

M-am gandit si la varianta in care facem totul pe un singur nume dupa care se face act de vanzare-cumparare. Din pacate vad urmatoarele dezavantaje majore:

1. In momentul cand se va face credit pentru constructia locuintei, se va ipoteca atat terenul cat si constructia in since, si pana nu se achita creditul, nu se va putea vinde nimic.

2. Vanzarea inseamna practic niste sume cheltuite pentru o tranzactie care nu are rost, pentru ca in fapt totul se construieste cu aportul partilor, si la final nu se face o vanzare reala.

Buna ziua,

Construim si noi o locuinta tip duplex, momentan suntem la cota 0 si dorim sa ne bransam la reteaua de apa. Proiectantul agreat de catre compania de apa ne-a solicitat iesire din indiviziune pentru a face 2 proiecte ca sa avem fiecare apometrul lui. Se poate face aceasta iesire din indiviziune in acest stadiu sau abia la receptie?

Multumesc anticipat