Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

in anii 60 tata si fiu cumpara o casa cu teren. Casa de pe teren este demolata, se obtine autorizatie de constructie pe numele fiului si al celui de-al doilea fiu care nu este trecut in contractul de vanzare cumparare initial. Se construieste o casa bifamiliala in care locuiesc cei doi fii.casa construita cu aportul banesc al celor doi fii. In 1980 tatal, prin contract de donatie da partea lui, fiului care nu era trecut in contractul de vanzare cumparare. In 1983 cei doi fii cumpara casa si terenul alaturat casei lor. In 1998 fata unuia dintre fii construieste un magazin. Este legal, atata timp cat nu este facuta iesirea din indiviziune? In 2003 unul din fii moare si raman mostenitorii si sotia. Fata celuilalt fiu mareste magazinul si ocupa mai mult de jumatate din iesirea la strada. In urma acestor neintelegeri se doreste iesirea din indiviziune, dar este nevoie de cartea funciara. Aceasta se va face si cu acel magazin ?
A fost dezbatuta succesiunea...?

**

t_floris a scris:
In 1998 fata unuia dintre fii construieste un magazin. Este legal, atata timp cat nu este facuta iesirea din indiviziune?

Constructia este legala daca exista certificat de urbanism si autorizatie de constructie pentru spatiu cu alta destinatie decat locuinta (spatiu comercial in acest caz) chiar daca nu s-a facut iesirea din indiviziune. Certificatul de urbanism, autorizatia de constructie se obtin in baza unui titlu de proprietate al terenului (printre altele)

t_floris a scris:
se doreste iesirea din indiviziune, dar este nevoie de cartea funciara. Aceasta se va face si cu acel magazin ?

Da, fiecare parte interesata isi va inscrie in CF dreptul de proprietate asupra a ceea ce ii apartine.
trope_doi, utilizator