Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie fara autorizatia pe teren in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie fara autorizatia pe teren in indiviziune

Vecinul face o constructie pe terenul ce il avem in indiviziune (isi mareste casa). Nu cred ca are autorizatie, caci nu mi-a cerut consimtamantul. Nu sunt de acord, cum il pot opri?
Multumesc.
sch, utilizator
Sesizare la serviciul de urbanism al primariei de care apartineti.
Pentru a construi pe un teren aflat în indiviziune este necesar acordul coproprietarilor.
Dar, coproprietarul d-voastră are deja executată o construcție. Pentru aceasta are autorizație- ?Ceeace presupuneți nu contează ci actele vorbește!!!!!!!!!!!!!!!!
Stiu ca e necesar acordul coproprietarului pt. avizul de constructie, stiu si ca nu mi s-a cerut, de aceea presupun ca avizul nu exista (daca nu cumva s-a facut vreun fals). Constructia e aproape gata. Acum eu vreau iesirea din indiviziune dar el pretinde sa ocolesc constructia la anumita distanta! Altfel nu vrea dezmembrarea. Cum procedez? Multumesc.
sch, utilizator
pai asta e alta situatie decat cea expusa initial. Initial am inteles ca ati vazut ca incepe constructia si nu sunteti de acord. Acum aflam ca atio acceptat tacit constructia, insa nu va place propunerea de iesire din indiviziune.
Consultati urbanismul si notificati-l, negociati.
Ce interval de ..pasivitate se identifica cu acceptul tacit, va rog?